Reigo Kimmel | Keda hakatakse ära ostma?
7821
post-template-default,single,single-post,postid-7821,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-3.6,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive
 

Keda hakatakse ära ostma?

  |   Poliitika

Nädala aja pärast on valimistulemused selged. Tallinnas selgub, kas Keskerakonna ainuvõim jätkub, tehakse koalitsioon … või tuleb mõned valitud saadikud “ära osta”?

Tänane Eesti Päevaleht pani Tallinna võimalikud võimuliidud juba paika. Artiklil pilt on pärit 2013. aasta valimistest, kus esiplaanil on SDE nimekirjas volikokku pääsenud Abdul Turay, Lauri Laats ja Vadim Belobrovtsev. Kõik kolm on tänaseks Keskerakonda üle ostetud.

Ka mitmed teised on vahepeal erakonda vahetanud – Eerik Niiles Kross ja Yoko Alender, kes 2013. kandideerisid IRLi nimekirjas, on täna Reformierakonnas ja Olga Sõtnik kandideerib nendel valimistel SDE nimekirjas.

PS: ilmselt üks põhjus hüvitiste kõrval, miks Liisa Pakosta volikogu liikme kohast ei taganenud, oli asjaolu, et tema asendusliikmeks oleks saanud Yoko Alender.

See, kas kedagi hakatakse peale valimisi “ära ostma”, sõltub eelkõige Keskerakonna valimistulemustest ehk mitu häält jääb ainuvõimust puudu ja seejärel juba konkreetsetest saadikutest. Keskerakonnal on oluliselt lihtsam jätkata ainuvõimul, luues selleks mõnele kandidaadile sobiva töökoha, kui hakata kellegagi koalitsiooni looma.

Keskerakonna ja SDE liit?

Igasugune koalitsioon on Keskerakonna jaoks võimalus number 2 või 3. Kui valimistulemuste matemaatika võimaldab Keskerakonna ja SDE liitu, siis see ei sünni vaid matemaatika põhjal, sest sotsid on viimase 4 aasta ühed suurimad Keskerakonna kritiseerijad Tallinna linnavolikogus. Mulle pole kunagi meeldinud linnavolinike aja raiskamine, kuid näiteks Hanno Matto tegi seda väga stiilselt ja asjakohaselt.

Siiski tasub sotsidel meelde tuletada “Valimiskool” osa 5, alates 1:35 ehk mis läks valesti 2009. aasta läbirääkimistel Keskerakonnaga.

Kokkuvõttes ei moodustata enne järgmist nädalat ühtegi liitu ega osteta ühtegi kandidaati ära. Kõik erakonnad ja valimisliidud tegelevad sellega, et pühapäeva õhtust alates oleks millega kaubelda. Samas kardavad kõik, et nende nimekirjas volikokku pääsenud kandidaat võib “usku muuta”.

Eelmistel KOV valimistel ma ei kandideerinud. Andsin oma hääle kesklinnas kandideerinud Lauri Läänemetsale. Kesklinnas sai SDE kokku 3524 häält, kõige rohkem Andres Anvelt. SDE sai ühe mandaadi ja kuna Anvelt volikokku ei läinud, siis sai koha volikogus teise tulemuse tulemuse (516 häält) teinud Abdul Turay ehk kõiki, kes 2013. aastal kesklinnas sotse valisid, esindas Abdul ***** Turay, kelle Keskerakond palkas mõni aeg hiljem Tallinna Arengu- ja Koolituskeskusse. Küsimus Suurele Ringile on see, kas sellega pettis Abdul vaid oma valijaid või kõiki neid, kes SDE erakonna poolt 2013. aastal kesklinnas hääletasid?

***** – tähendab Hamid

Kokkuvõttes on minu hinnangul need valimised rohkem isiku kui erakonna valimised. Valides Keskerakonna, saad ilmselt kõige rohkem lubadusi, mis täidetakse, kuid ainuvõimuga jätkamisega on suurim oht, et Ühistupank saab miljoneid juurde jne, valides Reformi, IRLi või EKRE hääletad sa Keskerakonna ainuvõimu vastu, kuid pead arvestama, et suure tõenäosusega ühtegi nende valimislubadust ei täideta.

Valides sotsid, võid saada linna juhtimises uue pöörde, kus on ainsana võimalik, et ka osad valimislubadused saavad  täidetud. Paraku on Keskerakonna ja SDE liidul mitu probleemi, millest peamiseks on teadmatus, mis jamasi võib Tallinna juhtimises välja tulla, sest kõik need määriksid ka neid.

Valides teisi (üksikandaadid, valimisliidud, rohelised), kes ei ületa valimiskünnist, toetad sa kahjuks Keskerakonda, kes valimiste võitjana saab sellest paraku kõige suurema kasu.

Isegi SDE nimekirjas kandideerijana tunnistan, et nendel valimistel ei ole Tallinnas häid valikuid ja võimalik, et Äripäeva juhtkirjas soovitatud halbadest valikutest parim on tõesti SDE, aga andes oma hääle ka Refromi, IRLi või EKRE poolt toetad sa olukorda, kus Keskerakond ei saa ainuvõimu, sest kõige halvem valik on mitte valida.