Koalitsiooni valimiskompass

[vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_column_text]

Tänases Ekspressis “sahistatakse”, et Keskerakond ja Reformierakond hakkavad suhteid siluma, et peale valimisi valitsust moodustada.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_single_image image=”8189″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_rounded” onclick=”custom_link” img_link_target=”_blank” link=”https://ekspress.delfi.ee/teateid-elust/sahinad-kristen-michali-seltskond-tahab-keskerakonnaga-suhteid-siluda?id=85159769″][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_column_text]

Arvestades värskeid erakondade toetusreitinguid, kus valijate toetus on hakanud koonduma potentsiaalsete valimiste võitjate ümber, ei ole selles ka midagi imestada, sest vähemalt esimeeste tasemel peab nii Jüri Ratas (KESK) võimatuks moodustada koalitsiooni EKRE-ga kui ka Kaja Kallas (REF) välistab koostöö EKRE-ga.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_single_image image=”8192″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_rounded”][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_column_text]

“Võitjaministri” valikud

Pole vahet, kas valimised võidab Keskerakond või Reformierakond, koalitsioon tuleb suure tõenäosusega koos moodustada, sest kui väiksemad ehk sotsid, Isamaa ja Eesti 200 jäävad valimiskünnise piiri lähedale, siis ainus alternatiiv oleks napiks hääleteenamuseks kõik kolm kaasata.

Isegi kui matemaatiliselt oleks võimalik, et Kesk või Reform ning sotsid+Isamaa+Eesti200 saaks Riigikogus napi häälteenamuse (a’la 51-54 häält), siis Jüri Ratasele või Kaja Kallasele oleks see ebameeldiv valik, kuna:

  • väikseimagi tüli puhul laguneb kogu punt laiali,
  • ministrikohti ja muid ameteid saaks võitja vähem kui Kesk+Reform valitsuse puhul.

Sellegipoolest peaksid kaks potentsiaalset võitjat soovima, et ka väiksemad erakonnad teeksid hea tulemuse, et hilisemaid koalitsioonivariante oleks rohkem.

Valijate valikud

Umbes 20% valijatest ei oska täna öelda, kelle poolt hääletada. Paljud on proovinud nii DELFI valimismootorit kui Postimehe hääleandjat, millega aidatakse selgitada erakondlikke eelistusi.

Oluliselt tähtsamaks on aga küsimus, keda soovib valija näha tulevases koalitsioonis (ja keda seal näha ei soovi) ehk millised erakonnad moodustavad kevadel valitsuse. Pakun selleks välja oma valimiskompassi, milles valija peab oma erakondliku eelistuse puhul valima ka koalitsioonivariante.

Keskerakonna valija, kellele on ok Kesk+Reform valitsus: vali Keskerakond

Keskerakonna valija, kellele ei ole ok Kesk+Reform valitsus: vali mõni väiksem (sotsid, Isamaa, Eesti200)

Reformierakonna valija, kellele on ok Kesk+Reform valitsus: vali Reformierakond

Reformierakonna valija, kellele ei ole ok Kesk+Reform valitsus: vali mõni väiksem (sotsid, Isamaa, Eesti200)

EKRE valija: vali EKRE. Mida suurem on EKRE võit, seda tõenäolisem on Kesk+Reform valitsus. Kui EKRE peaks saama 24-25 kohta, siis matemaatiliselt ei ole ka muid variante.

Sotside, Isamaa või Eesti200 valija: mine igal juhul valima, sinu häälel on päris suur kaal, et koalitsioonivariante oleks mitmeid.

Väiksemate erakondade (Rohelised, Vabaerakond, Elurikkuse Erakond) valija: mine igal juhul valima, sinu häälel ei ole nii suurt kaalu, kuna see tõenäoliselt läheb jagamisele Riigikokku pääsenud erakondade vahel, millest suurema osa saavad suuremad.

Üksikkandidaadi valija: mine valima, kuigi sinu häälel ei ole mingit kaalu – see läheb kindlasti jagamisele Riigikokku pääsenud erakondade vahel.

“Ei oska öelda kelle” valija: kui soovid Kesk+Reform valitsust, siis vali Keskerakond, Reformierakond või EKRE. Kui soovid, et koalitsioonivariante oleks mitmeid, siis anna oma hääl sotsidele, Isamaale või Eesti200-le. Kui ei oska üldse kedagi valida, siis pane valimiskasti juures silmad kinni, tee õhus näpuga kümme ringi ja pane suvaliselt mõnele erakonnale ja nimele näpp peale. Ka sedasi oled oma kodanikukohustust täitnud.

Kesk+Reform = valitsus

See “valimiskompass” ei ole kallutatud, kuna minu isiklikul hinnangul on Kesk+Reform valitsus hea lahendus, sest see tähendab, et tulevases valitsuses on Riigikokku pääsenud erakondade valijate tahet kõige rohkem arvestatud. Omaette küsimus on, et mida vastaseisule rõhuvad erakonnad koalitsioonilepingusse suruvad.

Paraku on Kesk+Reform valitsus “igav lahendus”, kui rohkem kui kuu aega enne valimistulemuste selgumist, võib suhteliselt kindlas kõneviisis juba tulevasest koalitsioonist rääkida. Keskerakonna ja Reformierakonna omavaheline koostöö oleks kindlasti parem, kui mõlemal oleks alternatiiv kasvõi napp koalitsioon kokku panna väiksemate erakondadega. Tagauks oleks EKRE-ga miski kokkulepe teha, kuid seda on lisaks kahele suuremale välistanud ka sotsid ja Eesti200.

EKRE valijatele lohutuseks, et vähemalt ühes kategoorias – suurim kohtade arvu tõus Riigikogus, mis tähendab, et tänasele 7 kohale lisandub minimaalselt 10, on EKRE kindlasti nende valimiste võitja. Aga kui EKRE ei ole nõus oma seisukohtades küllaltki suuri kompromisse tegema, siis ka tulevases Riigikogus neil valitsusse asja ei ole.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]