Kuidas Riigikogus saab ja kuidas tohib hääletada?

Seaduse järgi on Riigikogu liige sõltumatu. Ta täidab rahvaesindaja ülesandeid kooskõlas põhiseaduse, seaduste, avalike huvide ja oma südametunnistusega. Sellest ideaalist elame siiski kaugel – Riigikogu liige täidab seaduseelnõude hääletamisel rahvaesindaja ülessandeid, mis on eelnevalt kokku lepitud fraktsioonis.

Üksikutel kordadel on fraktsioonid lubanud hääletada ka südametunnistuse järgi. Viimati maikuus, kui Vabaerakonna “südametunnistus” sai otsustavaks põhiseaduse muutmisel. Jaanuaris hääletasid Reformierakonna liikmed samamoodi elatisabi fondi küsimuses.

Ka Maire Aunaste südmetunnistus hääletas eile Riigikogus teisiti kui fraktsioon käskis. Lugu, mis pani fraktsiooni esimehe kõigepealt avalikult nördima ja siis olude sunnil vabandama.

Keskerakonna südametunnistus?

Keskerakond on ainus parlamendierakond, kelle põhikiri sätestab, et juhul kui erakonna liige hääletab fraktsiooni käsule vastu, arvatakse ta erakonnast välja. Tegemist on punktiga, mille eelmine säte kirjeldab olukorda, kus erakonnast arvatakse välja kriminaalse karistuse saanud isik. Viimast plaanitakse siiski sel pühapäeval muuta.

2.5.3.1. Erakonna liige arvatakse erakonnast välja, kui:
2.5.3.1.2. erakonna liikme kriminaalasjas on jõustunud süü­di­mõistev kohtuotsus;
2.5.3.1.3. erakonna liige hääletab vastu fraktsiooni otsustele või seisukohtadele või umbusaldab Riigikogus või kohaliku omavalitsuse volikogus erakonna liiget;

Miks loobus Kadri Simson kooseluseaduse hääletusest? 

Aasta tagasi hääletas Kadri Simson kooseluseaduse poolt. Sel korral Simson puudus hääletuselt, sest suundus kohtama Saaremaa keskerakondlastega. Vandenõuteoreetikud võiksid väita, et Simson puudus hääletuselt, sest fraktsiooni hääletusele ei saa selles erakonnas vastu hääletada.

Keskerakonna Riigikogu fraktsioonis 27 liiget. Kui mõnes küsimuses moodustuks fraktsiooni seisukoht häältega 14-13, kas siis vastased peaksid hääletuselt puuduma või mitte hääletama, sest vastu hääletades peaks põhikirja järgi arvestatama nad Keskerakonnast välja.

Tuleb tunnistada, et poliitiliselt ja matemaatiliselt on fraktsiooni otsused olulised, sest see võimaldab koalitsioonis hääled kokku lugeda ning eelnevalt teada, kas eelnõu läheb läbi või mitte. Vaba südametunnistus kõikides küsimustes võiks seadusloomes põhjustada kaose.

Samas, ei fraktsioon ega erakond ei tohi Riigikogu liikmeid karistada selle eest, kui tema arvamus mõnes küsimuses erineb fraktsiooni omast.