Kuidas saada valituks Tallinna linnavolikokku?

[vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_column_text]

Tallinna linnavolikokku saab kandidaat valituks kolmel viisil – erakond määrab (kompensatsioonimandaat), oled Kõlvart, Vakra, Paet või Vassiljev (isikumandaat) või saad pääsu oma valimisringkonnast (ringkonnamandaat).

Erakond määrab

Kõige lihtsam Tallinna linnavolikokku valituks saada on lasta end erakonna peakontoris määrata Tallinna ülelinnalise nimekirja etteotsa. Sellisel juhul võid volikokku valituks saada ka sedasi, et ei saa valimistel mitte ühtegi häält. Paraku ei määra ükski partei sind niisama nimekirja etteotsa.

Väidan, et sedasi linnavolikogus kohad kindlustanud vähemalt: Kalev Kallo, Toivo Tootsen, Urmo Saareoja, Andres Kollist Keskerakonnast, Helve Särgava ja Anastassia Kovalenko SDE-st ja Mart Luik, Kaido Kukk, Olle Koop IRList (kui 5% ületatakse). Vaid Reformierakonna puhul on kompensatsioonimandaate raske ennustada, sest pole teada, kes esiotsa nimekirjast kahe tooli võimalust kasutama hakkab. 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_empty_space height=”20px”][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]

Üüratu kogus hääli

Teine võimalus volikokku valituks saada on isikumandaat. Sellisel juhul peab su nimi ja nägu olema Edgar Savisaar, Mihhail Kõlvart, Yana Toom, Rainer Vakra, Urmas Paet või vähemalt Viktor Vassiljev. Paraku, kui sa viimane kord passi ja peeglisse vaatasid, siis see nii ei olnud. Aga võibolla ongi sedasi parem.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_single_image image=”7938″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_rounded”][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_empty_space height=”20px”][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_column_text]

Ainus aus* võimalus

Kolmandaks võimaluseks Tallinna linnavolikokku valituks saada on teha kõrge tulemus oma ringkonna nimekirjas ja saada volikogu liikmeks ringkonnamandaadi abil, sest ringkondade nimekirjad reastatakse ümber vastavalt häälte arvule. Ringkonnamandaadi saamiseks on aga mitu eeldust:

  • Esiteks pead olema nimekirjas, mis ületab 5% valimiskünnise. Päris mitme nimekirja puhul sellist lootust ei ole.
  • Teiseks peab sinu nimekiri saama ringkonnas mandaadi. Näiteks sotsid ületasid 2013. aastal Tallinnas küll valimiskünnise, kuid Haaberstis, Põhja-Tallinnas, Pirital ja Lasnamäel ringkonnamandaati ei saadud. Kui piirkonna nimekiri jääb mandaadist ilma, siis jääd ka sina.
  • Kolmandaks pead isiklikult tegema hea tulemuse, sest kandidaadid reastuvad ümber vastavalt häälte arvule. Hea tulemus tähendab, et saad oma nimekirjas esinumbri/häältemagneti/pardi järel teise või kolmanda koha. Kui nimekiri saab koha volikokku ja esinumber/part jääb ministriks või Europarlamenti, siis oma nimekirja teine häältesaak viib sind volikogu liikmeks.

Umbes pooled Tallinna linnavolikogu liikmetest 2013-2017 olid ringkondade asendusliikmed. Sel korral võib neid olla vähem, sest “kahe tooli seadus” võimaldab korraga kahel toolil istuda.

* – pean siiski isikumandaati kõige ausamaks viisiks valituks saada, kuid olukorras, kus selle saavad isikud, kes volikokku ei lähe, on see küsitav. Eelmistel valimistel said 12 saadikut isikumandaadi, kuid Tallinna linnavolikokku ei läinud neist mitte ükski

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_empty_space height=”20px”][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_single_image image=”7372″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_rounded”][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_column_text]Näide: kuidas saaks Reigo Kimmel linnavolikogu liikmeks?

SDE saab kesklinnas vähemalt ühe ringkonna mandaadi (väga tõenäoline). Jevgeni Ossinovski kogub palju hääli, kuid mitte üle isikumandaadi (tõenäoline). Minister linnavolikokku ei lähe (kindel). Kesklinna teise tulemuse teeb Helve Särgava (võimalik), kuid tema pääseb linnavolikokku kompensatsioonimandaadi alusel, sest on SDE ülelinnalises nimekirjas II kohal.

Reigo Kimmeli võimalus linnavolikokku pääsemiseks oleks teha kesklinna SDE nimekirja III tulemus (vähetõenäoline, kuid mitte võimatu), mida numbriliselt on raske öelda, kuid arvestades, et Karl-Martin Sinijärv sai eelmistel valimistel 311, häält, siis see number peaks ilmselt olema suurem.

Juba pühapäeva õhtul saab näha, kes esinumbritest ja ringkondadest linnavolikokku pääsesid. Paraku on aga meie valimissüsteem selline, et partei poolt määratud kandidaate võib juba enne tulemuste selgumist õnnitleda – nad on volikogu liikmeteks ka juhul, kui ei saa mitte ühtegi häält.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]