Vaata, kes on need 81 koha kindlustanud Riigikogu liiget

[vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_column_text]

Võttes arvesse Riigikogu valimiste süsteemi, kus valijad eelistavad ringkondade esinumbreid ning kus parteide eelistused kajastuvad kinniste üldnimekirjade eesotsades, saab 40 päeva enne valimisi ära nimetada üle kolmandiku XIV Riigikogu isikkoosseisust.

Kuu aega enne 2015. aasta Riigikogu valimisi nimetasin 66 Riigikokku koha kindlustanud isikut. Tagantjärele kontrollides, eksisin 8 nimega, mis siiski tähendab, et 58 isikut läks täppi. Tulemused leiad selle loo lõpust.

2019. aasta valimiste ehk XIV Riigikogu isikkoosseisu ennustuse aluseks on erakondade toetusreitingud, mille tulemusel võib suhteliselt kindel olla, et Riigikokku pääsevad nendel valimistel 6 erakonda: Keskerakond, Reformierakond, EKRE, SDE, Isamaa ja Eesti200. Nimelise ennustuse teen seekord ringkondade kaupa.

2019. valimistel saavad koha Riigikogus

Tallinn: Haabersti, Põhja-Tallinn ja Kristiine (10 mandaati / 4)

Raimond Kaljulaid (KESK), Kristen Michael (REF), Urmas Espenberg, (EKRE), Sven Mikser (SDE).

Siin püüavad ringkonnamandaati kindlasti ka Eesti200 ning Isamaa, kus esinumbriteks on seatud Liina Normet ja Tarmo Kruusimäe.

Tallinn: Kesklinn, Lasnamäe ja Pirita (13 mandaati / 9)

Mihhail Kõlvart, Mailis Reps, Mihhail Korb (KESK), Siim Kallas, Keit Pentus-Rosimannus (REF), Leo Kunnas (EKRE), Jevgeni Ossinovski (SDE), Kristiina Kallas (Eesti200), Sven Sester (IRL).

Ringkonnas teevad kindlasti hea tulemuse ka Andres Sutt ja Kristina Smigun-Vähi (REF), kes pääsevad Riigikokku tõenäoliselt üldnimekirja põhjal ning kindlasti juhul, kui Reformierakond valitsust moodustab.

Tallinn: Mustamäe ja Nõmme (8 mandaati / 5)

Taavi Aas (KESK), Urmas Paet (REF), Martin Helme (EKRE), Rainer Vakra (SDE), Urmas Reinsalu (IRL).

Palju tuntud nimesid, kuid vähe mandaate. Kui Eesti200 nimekiri saab mandaadi kätte, siis Lauri Hussar, saab valituks, kui Eesti200 ei saa ringkonnas kohta, siis Lauri Hussar saab ikka Riigikokku valituks (kinnise üldnimekirja 2 koht). Pigem ennustan, et Reform võtab sellest piirkonnast 2 kohta, ehk ringkonnamandaadi saab ka Maris Lauri.

Harju- (va. Tallinn) ja Raplamaa (15 mandaati / 10)

Jüri Ratas, Kaido Höövelson, Toomas Vitsut (KESK), Kaja Kallas, Marko Mihkelson, Aivar Sõerd (Reform), Henn Põlluaas (EKRE), Marina Kaljurand (SDE), Priit Alamäe (Eesti200), Jüri Luik (Isamaa).

Keskerakonna kolmas number Toomas Vitsut võib siiski ringkonna kohast ilma jääda, kui Kristiina Heinmets-Aigro või näiteks Aivar Riisalu rohkem hääli saavad.

Hiiu-, Lääne- ja Saaremaa (6 mandaati / 5)

Enn Eesmaa (KESK), Kalle Laanet (REF), Helle-Moonika Helme (EKRE), Madis Kallas (SDE), Raivo Aeg (Isamaa)

Vähestele kohtadele tihe rabelemine. Pigem jäävad Madis Kallas või Raivo Aeg kohast ilma, kui Eesti200 sellest piirkonnast ringkonnamandaadi saab.

Lääne-Virumaa (5 mandaati / 4)

Siret Kotka-Repinski (KESK), Taavi Rõivas (REF), Anti Poolamets (EKRE), Indrek Saar (SDE).

Eelmistel valimistel jäid sotsid napilt ringkonnamandaadist ilma ning esinumber Rannar Vassiljev oli ka üldnimekirjas taga. Seekord Indrek Saar sama viga ei tee, sest üldnimekirjas on ta igaks juhuks 5. kohal.

Ida-Virumaa (7 mandaati / 4)

Yana Toom, Mihhail Stalnuhhin (KESK), Eerik Niiles Kross (REF), Katri Raik (SDE).

2015. oli selle piirkonna sotside esinumber Jevgeni Ossinovski, sel korral Katri Raik. Kui ringkonnamandaati ei tule siis “karistuseks” on Katri Raik SDE üldnimekirjas alles 119. kohal. 2015. valimiste põhjal võib siiski pakkuda, et sotsidel on siin parem võimalus kui Reformierakonnal.

Järva- ja Viljandimaa (7 mandaati / 5)

Jaak Aab (KESK), Jürgen Ligi (REF), Jaak Madison (EKRE), Helmen Kütt (SDE), Helir-Valdor Seeder (Isamaa).

Jõgeva- ja Tartumaa (7 mandaati / 4)

Urmas Kruuse, Valdo Randpere (REF), Peeter Ernits (EKRE), Eiki Nestor (SDE)

Ainus ringkond, kus ma keskerakonna esinumbrile ehk Janek Mäggile võitu ei paku. Tõenäoliselt võtab selle koha ringkonnast Marika Tuus-Laul või Jaan Õunapuu.

Tartu linn (8 mandaati / 6)

Aadu Must (KESK), Urmas Klaas (REF), Jaak Valge (EKRE), Heljo Pikhof (SDE), Margus Tsahkna (Eesti200), Tõnis Lukas (Isamaa).

Sisetunne ütleb, et siin jääb üks kolmest ehk kas sotsid, Eesti200 või Isamaa napilt ringkonnamandaadist siiski ilma.

Võru-, Valga- ja Põlvamaa (8 mandaati / 5)

Tarmo Tamm (KESK), Hanno Pevkur, Liina Kersna (REF), Uno Kaskpeit (EKRE), Ivari Padar (SDE)

Kõvaks rabelemiseks läheb ringkonnas Isamaa ja Eesti200 vahel, kus omavahelises esinumbrite konkurentsis on Priit Sibul ja Igor Taro.

Pärnumaa (7 mandaati / 4)

Kadri Simson (KESK), Toomas Kivimägi, Jüri Jaanson (REF), Mart Helme (EKRE).

Põnevaks lahinguks läheb Andres Metsoja (Isamaa), Indrek Tarand (SDE) ja Kadri Tali (Eesti200) vahel.

Kokku 65 nime ehk peaaegu 65% uuest Riigikogu koosseisust. Kui nendele lisada mõningad (16) erakondade kinniste üldnimekirja eelistused – Tanel Kiik, Jaan Männik, Kalev Kallo, Erkki Savisaar (KESK), Kristina Smigun-Vähi, Vilja Toomast, Signe Kivi (REF), Paul Puustusmaa, Merry Aart, Siim Pohlak (EKRE), Lauri Läänemets, Monika Haukanõmm (SDE), Meelis Niinepuu, Kadri Tali (Eesti200) ja Andres Metsoja ning Aivar Kokk (Isamaa), siis 80% uuest Riigikogu isikkoosseisust on 40 päeva enne valimiste toimumist suure tõenäosusega paigas.

2015. aasta ennustusest:

  • 100% õige oli Reformierakonna tulemus.
  • Keskerakonna puhul läks mööda vaid esinumbriks seatud Arvo Sarapuu tulemus (1662), keda ringkonnas edestasid nii Rein Ratas (3449) kui Erkki Savisaar (1826), millega Sarapuu valituks ei osutunud, kuigi talle pakuti 2016. aasta lõpus Riigikogu asendusliikme kohta, seoses Rein Ratase ajutise töövõimetusega.
  • IRLi ennustusest läks mööda Anvar Samost, kuna IRL ei saanud Ida-Virumaal piisavalt hääli ning Pärnumaa esinumber Annely Akkermann (1571), kellest parema tulemuse tegi Andres Metsoja (2207).
  • Sotsidest ei saanud esinumbrina piisavalt hääli Jaan Õunapuu (1447), kes kaotas koha Tanel Talvele (2294) ning Rannar Vassiljev, kes tegi esinumbrina küll korraliku tulemuse (2172), kuid jäi kohast ilma, kuna SDE ei saanud ringkonna mandaati.

Üldnimekirja ennustuses ei suutnud minimaalset tulemust ära teha Kalev Lillo (168), Karel Rüütli (293) ja Jelena Poverina-Tšernõh (167). Valimistel 1-häälega koha kaotanud Sven Sester sai Riigikokku üldnimekirja alusel siiski hiljem (13.06.2017).

Mine valima!

Igal juhul mine valima. Isegi kui valid üksikkandidaati või erakonda, kellel ei ole erilist lootust Riigikokku pääseda, oled sellega vähemalt oma kodanikukohustust täitnud.

Ma kindlasti eksin, kuna väljatoodud 81 nimest ei saa mõni üldnimekirja eesotsas ehk erakonna eelistatud isik piisavalt hääli kokku ning mitmes ringkonnas võivad Riigikokku pääsenud erakonnad jääda ringkonnamandaadist ilma ja seega ka esinumber ei pruugi valituks osutuda. Sellegipoolest olen nõus 40 päeva enne valimisi kihla vedama, et vähemalt 70% selles loos mainitud nimedest saavad Riigikokku valituks.

See 20% häältest saab nendel valimistel olema otsustava tähtsusega. Nii erakondadele jagatavate kohtade osas kui ka isikkoosseisu osas, milles peab arvestama eelkõige sellega, et peale valimisi valitsuse moodustavad erakonnad hakkavad nimetama nii ministreid kui muid ameteid, mis tähendab, et valitud Riigikogu liikmete asemele tulevad nii ringkondades kui ka üleriigilise nimekirja alusel järgmised liikmed. Kui Riigikokku valitakse 101 liiget, siis reaalselt saavad peale valitsuse moodustamist ja muudel põhjustel järgmise 4-aasta jooksul Riigikogu liikmeteks vähemalt 140 inimest.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]