
Eesti valimissüsteem on aus, demokraatilik ja õiglane. Sellegipoolest on eelkõige Riigikogu valimistel, kuid ka KOV valimiste mõttes Tallinna linnas selles üks suur viga, mis ei ole ei aus ega demokraatlik ja veel vähem õiglane.
Poliit-juriidikas kõlab see keeruliste terminitega KOVVSi järgi sedasi:
§ 561. Valimistulemuste kindlakstegemine Tallinnas
(6) Kandidaatide ülelinnalises nimekirjas saab kompensatsioonimandaadi kandidaat, kes on nimekirjas eespool.
Hästi lihtsas Eesti keeles tähendab see, et kompnesatsioonimandaadiga saavad Tallinna linnavolikokku valituks need inimesed, keda partei otsustab seada nimekirjas etteotsa.
22 häälega Tallinna linnavolikokku
Isamaa erakond otsustas sel aastal Tallinna ülelinnalises nimekirjas panna oma nimekirja viiendale kohale Olle Koop. Olle sai nendel valimistel Tallinna kesklinnas 22 häält ja osutus valituks. Seda ainult tänu sellele, et ta oli ülelinnalises nimekirjas partei otsusega eesotsas. Kui Olle ei oleks nendel valimistel saanud mitte ühtegi häält, siis ta oleks ikkagi saanud Tallinna linnavolikokku, sest partei otsustas sedasi.
Hea Isamaa ja teised Riigikogus olevad erakonnad. Palun selgitage, miks selline süsteem on mõistlik, miks me ei ole seda muutnud. Jah, ma tean vastust – erakond ehk “partei tagatuba” tahab sedasi otsustada.
Aga hea Isamaa, selgitage täna seda sama juttu ka oma liikmetele ehk miks Tallinna linnavolikogust jäid välja Riho Terras (837 häält), Raivo Tamm (759 häält), või Mihkel Mutt (758 häält). Mulle ei pea vastama, selgitage seda oma kandidaatidele ja nende valijatele.
Sama lugu saavad Tallinnas selgitada ka teiste erakondade kontorid mitmetele oma kandidaatidele, kes valituks ei saanud. Ja siis võiksite avalikult selgitada, et miks sarnane ehk kinnise nimekirja süsteem kehtib endiselt Riigikogu valimistel.
Lahendus
Lahendus on lihtne, aus ja demokraatlik – nii kohalikel valimistel Tallinna linnas kui Riigikogu valimistel seatakse partei poolt seatud nimekiri juba järgmistel valimistel vastavalt saadud häälte järgi (ja ringkonna hääletajate arvule) ümber. Kes rohkem hääli saab, on nimekirjas eespool. Ei ole keeruline otsus, kuid on aus, demokraatlik ja õiglane.