Loetud tunnid enne e-hääletamise lõppu annan oma viimase valimissoovituse 2019. aasta Riigikogu valimistel: “Ära vali esinumbrit!”
Ringkondade esinumbrid on kõige tuntumad nimed ja näod igas erakonnas. Paljudel juhtudel on tegemist ka kõige kompetentsemate inimestega selles piirkonnas. Sellegipoolest ei soovita ma sul nendel valimistel anda oma häält esinumbritele, seda kahel põhjusel:
- Kõik suuremate erakondade ringkondade esinumbrid saavad niikuinii valituks. Vähemalt väga paljud neist. Kui eelmistel valimistel jätta välja erakonnad, kes ringkonna mandaati ei saanud, siis esinumbritest, kellest teised oma häältega mööda läksid, oli kogu Eesti peale vaid 3 – Arvo Sarapuu (Kesk), keda edestasid nii Rein Ratas, kui Erkki Savisaar, Annely Akkermann (toona IRL), kellest sai parema häältesaagi Andres Metsoja ja Jaan Õunapuu (SDE), kellest tegi parema tulemuse Tanel Talve. Kui sa annad oma hääle esinumbrile, siis tegelikult ei ole see nii otsustava tähtsusega, kui see, kui annad selle sama erakonna mõnele teisele liikmele.
- Erakonnad on meelega seadnud ringkondades oma “paremusjärjestuse”, kus kõige tuntumad nimed on eespool. Sellega soovitakse valijate “lihtsaid” hääli, kus erakonna osas seisukoha võtnud valijale pakutakse esimese nimena kõige tuntumat ehk “lihtsat valikut”. Ära lange lõksu! Kui mõni ringkonna nimekirjas kaugemal olev kandidaat saab rohkem hääli, siis on tal ka asendusliikmena suurem võimalus Riigikokku jõuda.
Seega soovitan sul jääda kindlaks oma erakondlikule eelistusele, kuid väikese “protestihäälena” toetada neid, kes on nimekirjas kuskil tagapool.
Kui viitsid veelgi rohkem analüüsi teha, siis ära anna oma häält nendele kandidaatidele, kes on erakonna üldnimekirjas seatud etteotsa. Sedasi on lootust, et ka nendel valimistel mõned erakonna eelistused ei kogu minimaalselt 5% häältest ja jäävad hoolimata erakonna eelistustest Riigikogust välja.
Valijatel on palju otsustada. Kuid ainult sellisel juhul kui ka valimistel osaletakse.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]