Mart ja Martin Helme sõnavõtud eelmisel nädalal USA 46. presidendiks valitud Joe Bideni aadressil tõid selleks nädalaks Eesti poliitikamaastikule kolm stsenaariumit.

Kõik ehk valitsus jätkab samamoodi, EKRE jääb valitsusse. Sarnaselt varasemate olukordadega lepitab peaminister asjaosalised ära, sest sarnaselt varasemate olukordadega on Keskerakonnal valituse vahetusest palju kaotada (sellest allolevalt). Paraku on USA aadressil esitatud solvangud ilmselt tõsisemad, kui geide või Soome peaministri aadressil, mida on tunnistanud ka mitmed Keskerakonna ja Isamaa juhtivad liikmed.

Isamaa otsustab. Lepitamine võiks olla tõenäoline, kui Isamaa (12 kohta Riigikogus) käes poleks sellist otsustusvõimekust. Nimelt, samal ajal kui peaminister järjekordset lepitust otsib, võib Isamaa otsustada koos Reformierakonnaga (34) ja SDE-ga (10) uue koalitsiooni moodustada ja Keskerakonna valitsusest välja visata.

Reformierakond ja Keskerakond moodustavad uue valitsuse. Peaministril on kaks valikut – lepitada ehk jätkata koos EKRE ja Isamaaga või teha koalitsioon Reformierakonnaga. Muud võimalused (a’la Kesk 25, Isama 12, SDE 10) on matemaatiliselt välistatud.

Täna (09.11.2020) võib hinnata iga stsenaariumi tõenäosuseks 33%, mis on nii suur kui ka väike võimalus. Ilmselt saab tõenäosusi ümber hinnata peale tänast Riigikogu istungit, kus Reformierakond esitab Mart Helmele umbusaldusavalduse või kui viimane annab lähiminutitel teada oma tagasiastumisest.

Valitsuserakondadel on kehvad kaardid käes

EKRE – valitsusse püsimajäämine on ca 33% tõenäosusega. Koalitsioonipartnerite kannatus on järjekordselt proovile pandud ning olukorras, kus isegi keskkonnaministrile oli raske omade seast leida asendust, on seda veel keerulisem teha rahandus- või siseministri puhul. Viimast ei saa siiski välistada.

Keskerakond – kui lepitust ei tule, siis ainus valitsusse jäämise variant on koalitsioon Reformiga, mis väga suure tõenäosusega tähendaks ka peaministri vahetust.

Isamaa – samuti on lepituse puudumisel ainus võimalus valitsusse jääda koalitsioon Reformierakonnaga. Samas peavad sellesse kaasama ka sotsid.

Opositsioonil on trumbid

Reformierakonnata ei tehta uut valitsust. Kuna Reformil on selleks kaks võimalust, siis ilmselt peaministri kaarti nad maha ei mängi.

Sotsidel on ainus kaart koalitsioon Reformi ja Isamaaga. Kaart ei ole tugev, samas ilma selle kaardita on ka Isamaa ja Reformi võimalused 50% võrra väiksemad.

Põnev poliitikanädal USA valimiste näol on seljataga. Eestis see tänasest algab.