Kuidas sai Peep Aru jälle Riigikogu liikmeks?

Täna, 7. juulil 2016. aastal sai Riigikogu liikmeks Peep Aru, kes 2015. aasta Riigikogu valimistel sai Järva- ja Viljandimaal 416 häält. Seesama Peep “Andropovit! Andropovit!” Aru, kes 11-aastat tagasi lahkus Riigikogust purjus peaga Cafe VS-is laamendamise eest.

Minevik minevikuks, aga Peep Aru saab Riigikogu liikmeks, sest Reformierakonna peasekretär Martin Kukk, kes pääses 456 häälega Riigikokku, lahkub ning Reformierakonna üleriigilises nimekirjas oli Peep Aru järgmine, kel kohta riigikogus või ministrina veel ei ole.

Vähem kui kuu aega enne 2015. aasta Riigikogu valimisi kirjutasin, et nii Reformierakonna kui Keskerakonna peasekretärid on end juba enne valimiste toimumist kindlustanud koha Riigikogus. Loogika on lihtne – kõrge koht erakonna üleriigilises nimekirjas garanteerib koha Riigikogus, ole ainult mees/naine ja kogu minimaalne häältearv kokku. Nii Priit Toobal kui Martin Kukk said kohad kindlalt kätte, kuigi Kukk oma 456 häälega sai vaid napilt üle lati.

Tänaseks on mõlemad Riigikogust lahkunud ehk neil pole põhjust enam peatuda.

Puust ja punaseks

Reformierakonnas on liikmeid, kes 2000+ häälega jäid Riigikogust välja ning peakontori liikmeid, kes said 400+ häälega Riigikokku valituks. Seda seetõttu, et Reformierakond ei soovi muuta Riigikogu valimissüsteemi, kus üleriigilise nimekirja alusel saavad kompensatsioonimandaadi alusel valituks need, keda eelistab parteikontor, mitte need, kes said rahvalt suurema mandaadi ehk valimistel rohkem hääli.

Mis seal salata – ka Keskerakonnas on sama lugu, sest muidu ei oleks Priit Toobal juba 2011. aasta valimistel Riigikokku pääsenud.

Sotsid aga mõtlesid enne valimisi, et mis see üleriigiline nimekiri piirkonna esinumbritele ikka teeb ja lisasid esinumbrid rivi lõppu. Tulemus käes – Rannar Vassiljev jäi mõnekümne häälega Riigikogust välja.

Vabaerakonna 3 SE

Vabaerakond võttis Riigikogu valimistel üleriigiline nimekiri avatuks muutmise peale valimiste toimumist koheselt ette ja esitas täpselt kuu aega peale Riigikogu valimisi oma esimese eelnõuna “Riigikogu valimise seaduse muutmise seadus 3 SE“, mis muudaks nimekirjad avatuks ehk kandidaadid paigutaksid üleriigilises nimekirjas ümber vastavalt saadud häälete arvule (täpsemalt häälte arvu suhtele oma ringkonnas).

vabariigi valitsus

Aprilli lõpus teatas Riigikantselei, et Vabariigi Valitsus loobub arvamuse avaldamisest nimetatud seaduseelnõu kohta.

Mai lõpus, täpsemalt 28. mail 2015 toimus eelnõu esimene lugemine, otsustati, et muudatusi saab esitada kuni 9 . juunini 2015. aastal ja … aitab küll sellest teemast. Valimiste vahelisel ajal pole mõtet teemat torkida, pigem on hea enne järgmisi valimisi öelda, et vahetult enne valimisi pole mõtet hakata seadust muutma nagu seda tehti 2014. aastal.

Reformierakonna 40+ liiget

Reformierakonnas on üle 40 liikme, kes said 2015. aasta Riigikogu valimistel rohkem hääli kui Peep Aru, kuid kes Riigikokku ei pääsenud. Vaadake peeglisse ja öelge, et Riigikogu valimiste süsteemis ei ole vaja parandusi teha.

Spetsialistid Riigikokku?

Üleriigilise kinnise nimekirja alusel (ehk erakond otsustab, kes on nimekirjas eespool) Riigikokku pääsemise peamiseks eelduseks oli selle loomise ajal põhimõte, et sedasi saavad valituks spetsialistid, kes muidu pole suured häältemagnetid.

Viimaste valimistega on selgeks saanud, et sedasi saavadki spetsialistid Riigikokku, kuid spetsialistideks on pigem “kuluhüvitiste spetsialistid” ja teised parteisõdurid, mitte valimistel rohkem hääli saanud isikud.