Millistes olukordades hääletavad Riigikogu liikmed oma südametunnistuse järgi?

Eile ütles Laine Randjärv Aktuaalse Kaamera uudistele (alates 3:12), et Reformierakonna liikmed hääletasid elatisabi fondi küsimuses vastavalt oma südametunnistusele. Millistes olukordades hääletavad Riigikogu liikmed vastavalt oma südametunnistusele?

Poliitika on kompromisside kunst

Kuigi Riigikogu liige on oma otsustes vaba ehk ta ei pea järgima erakonna poolt ette seatud rohelise ega punase pastaka järgi otsustamist, on enamus Riigikogu otsuseid siiski koalitsioonis olevate erakondade soov, millele opositsiooni saadikud hääletavad tihti meelega vastu. Ja vastupidi.

Aeg-ajalt tuleb üles seaduseeelnõusi a’la “Kooseluseadus“, milles isegi ühe erakonna liikmed on eriarvamusel. Siis ütlevad erakondade pressiesindajad, et “selles küsimuses hääletavad meie liikmed vastavalt südametunnistusele”. See ei ole näide ainult Reformierakonnast, sest sedasi on väitnud ka teiste erakondade esindajad.

Minu hinnang

Kahjuks on Eesti poliitikas väga harvad olukorrad, kus opositsioonis olev erakond teeb mõistliku ettepaneku ja koalitsioon seda toetab. Pigem mõtlevad koalitsioonis olevad erakonnad – mõistlik ettepanek, muudame seda veidi ja esitame oma ettepanekuna. Sedasi saab hiljem öelda, et see oli meie ettepanek/algatus.

Mis teha, nii on. Kuid mulle ei meeldi lause: “nüüd hääletavad meie erakonna liikmed südametunnistuse järgi“. Nagu kunagi varem poleks hääletanud.

Statistiliselt hääletavad 99% vastuvõetud eelnõude poolt koalitsioonierakonnad üksmeelselt, sest seadus on vaja vastu võtta. Võimalik, et opositsioonist tulevad lisaks mõned toetushääled, kuid see on ainult hea.

Siiski, kui mingi ***** pressiesindaja või saadik veel korra ütleb, et nüüd saame lõpuks hääletada oma “südametunnistuse järgi”, siis isegi juhul, kui selleks on SDE saadik, siis luban, et … avaldan oma arvamuse.