11-aastat tagasi ehk Anno Domini 2009 tuli millegipärast mõte osaleda kuskil Lõuna-Eestis toimuval 100-kilomeetrisel kanuumaratonil. Ideega tuli kaasa vaid Ott, kes ei olnud vist kunagi varem kanuus istunud. Jõudsime õhtu enne maratoni starti Võrru, kus avastasime, et rannas on lahti MadHouse nimeline ööklubi, kus vastavalt toonastele kohalikele hindadele otsustasime aega veeta kuni stardini.

Siis lipp kanusse püsti ja minek. Auto jäi sinna, kus see oli pargitud. Esimese õhtu magamata uni sai samma kohta pargitud, kuna allavoolu minek. Mitmes kohas nägime paatkondi, kes olid üle kuudi käinud, kuid 2000′ aastate Tupla Kanuuno (tänud @kanuu.ee @veematkad.ee) kogemus oli endiselt kätes, mis võimaldas juua ja juhtida ilma ümberkäimiseta ning vajadusel ka filmida kui kõrval mõne teise tiimi mees ujub. Esimesed 70-kilomeetrit läksid lauldes ja lennates. Seejärel ehk alates Leevakust algabki Võhandu Maraton, kes seda veel ei teadnud. Kui siis 18 tunni ja 15 minuti pärast kuskil Võõpsu poris randusime, ei saanud ööd ega mütsi aru, kus parasjagu asume ning kus kõige lähem hotell on. Auto jäi ju starti. Ja, kurat, Võõpsus pole ühtegi hotelli!

Mingil imekombel oli finišis üks üle-eelviimane auto, kes juhuslikult sõitis Võrru ja oli nõus kaks laipa kaasa võtma. Siis kustusid tuled. Videomeenutus jäi alles.

Sarnaselt esimese Tartu Maratoniga sai peale finišit lubatud, et mitte kunagi enam. Ja samamoodi, aasta hiljem, läksime uuesti. Ja jällegi oli vaja jätta asjast videomeenutus. Kohtasime seal ka Raja Teelet, kellega kunagi kohtusime Tupla Kanuunol. Need ei vaadanud tagasi… Kurat, see oli kümme aastat tagasi.

Kuna osad 2010. aasta maratoni mittelõpetanud tiimikaaslased said sellest “trauma”, siis 2011. jäi vahele. Kuid 2012. ei olnud mõistus jälle oma teha ning jälle minek. Seekord oli Wend Mikk kanuu eesotsas. Süvvahavva läbimise Miku “oi blääd” sai ka toonase Ekspressi videoloos märgitud.

2013. aastal sai kanuusse meelitatud Anto, kes tavaliselt sõidab Võhandut süstaga. Antole oli see paras katsumus, sest ta pole kunagi varem ega hiljem niivõrd hilja maratoni lõpetanud. See aga ei tähendanud, et me ei võiks peale maratoni otse Otepää ööklubisse sõita, seal oma medaleid presenteerida ja kadunud energiavarusid täiendada. Anto paraku minu paati enam ei tule, kuna ta ei jaksa enam nii kaua sõuda.

Ka sel aastal on plaanis peale Võhandut Otepää ööklubisse minna, kus Siim lubas kõik Võhandu maratoni medaliga tulijad tasuta peole. Võimalik, et jälle oleme ainsad 😉

2014. aasta Võhandu sai võetud Justamendi “Tamula vanakese” stiilis, kus olime rentinud ööbimiskohaks finiši lähedal asuva Eve puhketalu saunakompleksi. 2010. aasta katkestanud mehed jõudsid lõpuks finišisse, kuid endal tuli poole peal seljavalu, mis ütles, et orienteeruv finišiaeg oleks lükkunud ilmselt kuskile öösel 4-5 peale ja mille tõttu poleks jõudnud Eve puhketalu saunamõnusid kogu selle raha eest nautida. Sai võetud vastu otsus poole pealt ära tulla. Kuna varasemaid medaleid oli juba mitmeid, siis ei kurvastanud.

2014. jäi ka viimaseks. Kuni 2019/2020 aastavahetuseni. Võhandu Maratoni registreerimine algab 1. jaanuaril kell 00:00. Kell 03:00 olime aastavahetuse tähistamisest jõudnud olekusse, kus tekkis tunne paatkond kirja panna. Magnus, kellega on läbitud Tartu suusamaratone väga erinevas stiilis ja astmes, vist ei saanud lahkudes aru, millisesse jamasse ta tookord end lubas. 4 tundi peale regamise algust saime 80. stardikoha.

Hillar, kes kogu seda projekti veab, on kõva vend. Olen teda Finisher.TV lahendusega mõni aasta kaasa aidanud, näiteks kõik osavõtjad leiavad oma 2019 või 2018 aasta Võhandu Maratoni video allolevalt pildilingilt.

Selle aasta Võhandu Maratoniga on paar eesmärki:

  • Üle kuudi ei käi.
  • Lõpetame ja saame medali.
  • Aeg ei loe. Tupla Kanuunost tuttav Toomas Pannal @kanuu.ee, kellelt vanakooli kanuu rentisime, ootab meid vajadusel hommikuni.
  • Teha üks video maratoni läbimisest.
  • Teha Finisher.TV abil kõikidest lõpetajatest üks video.
  • Teha nii, et Hillaril oleks 2021. aasta Võhandu Maratoni max osalejate arv kirjas juba 2021. aasta 2. jaanuariks

Selle aasta Võhandu Maratoni registreerimine sai täis täna ehk 19. veebruaril 2020. Rohkem end kirja panna ei saa. Õnneks jõudsin ise registreeruda ning näen stardinimekirjas mitmeid tuttavaid a’la “Süsta Anto”, Sportlandi tiim, Eesti Energia Spordiklubi, kus parves mitmed 3×3 kossu mängijad ja mitmed teised.

Võhandu Maraton ei ole mingi lihtne Tartu Maraton. See toimub iga ilmaga ning on umbes 2-4 korda raskem kui Tartu Maraton. Eriti see osa, mis algab peale Leevakut.

Kunagi sattusin ühel Nissani üritusel kokku ühe leedukaga. Henri ütles, et see leedukas sõitis ka Võhandut, saage tuttavaks. Küsisin, et mis aeg ja tulemus oli? Leedukas ütles, et alla 8 tunni ja võitis ära kogu asja. Ma ütlesin, et panin üle 18 tunni ja mõlemad vaatasime üksteisele lolli näoga otsa – kumbki ei uskunud, et sellise ajaga on võimalik 100 kilomeetrit mööda jõge sõita. Aga mõlemad sõitsime ühe päevaga kogu jõe läbi, nagu vohandumaraton.ee esilehel kirjas.

Vähem kui kahe kuu pärast on tuhanded inimesed Võhandu jõel. Mõned sportliku eesmärgiga, et varakult lõpetada, teised naudivad seda jõge kauem.

Otepääl on ööklubi ComeBack. Kohtume Võhandu Maratoni medalistidega seal laupäeva õhtul ehk reaalselt pühapäeval, 19. aprillil umbes kella 3 paiku öösel ja võtame selle aasta Võhandu Maratoni kokku. Kes jaksab?