Eesti Vabariigi President Alar Karis 2021

Eesti President Alar Karis 2021

Täna valiti 72 häälega Eesti Vabariigi uueks presidendiks Alar Karis, tänane Eesti Rahva Muuseumi direktor, endine riigikontrolör ja Tartu Ülikooli ning Eesti Maaülikooli rektor, kes asub ametisse 11. oktoobril 2021. 

Tulevase presidendi jaoks on eelkõige oluline tark ja haritud rahvas. Minu hinnangul on see nii täna kui tulevikus üks olulisemaid teemasid kogu Eestis. Uuel presidendil peaks oma rektoriaegadest olema piisavalt kompetentsi, et seda teemat väga põhjalikult tunda. 

Valimisprotseduur oli aga jällegi selline, kus peaaegu hakkas järjekordne kammajaa tulema, mida kõige paremini iseloomustas FB Poliitika ja Pullisitt lehe pilt.

2006. aasta Ilves vs Rüütel valimistel läks asi inetuks. Riigikogus toimunud valimisvoorudes otsustasid Keskerakond ja Rahvaliit sarnaselt täna EKRE-ga valimistel mitte osaleda, mille tõttu läks 28. augustil 2006. aastal Vabariigi Valitsuse nõunik Ülle Aaskivi Riigikogu pulti ja sisuliselt sõimas kõik läbi (öeldes, et teeb seda kodanikuna). 

Ka mina läksin toona leili ja tõmbasin vindi nii üle võlli kui vähegi võimalik. Panime pundiga selga Ilvese ja Rüütli kostüümid, lisaks meile olid veel Oravapoiss, Ninasarvik, Admiral Kõuts ning terve ports “ostetavaid” valijamehi ning tegime oma kampaania, millest pikemalt saab lugeda minu raamatu lehekülgedelt 149-153. Üks toona tehtud pilt avaldati hiljuti ka Maalehes

Presidendi otsevalimised – JAH/EI?

Presidendi otsevalimisest on jälle räägitud palju, sest see kõlab lihtsalt ja selgelt – rahvas valib presidendi. Paraku pole räägitud selle tehnilisest poolest – kas toimub üks või mitu vooru jne. 

Näide:

Esitatakse 5 kandidaati. Üks saab 21%, kolm isikut saavad võrselt 20% ja üks 19% häältest. Kas siis sellisel juhul oleks Eesti president rahva poolt 21% hääli saanud isik? Kui populaarseim erakond paneb oma kandidaadi ja see saab sellisel juhul valituks, kas ta siis on ikka Eesti rahva president?

Või tehakse siis kahe populaarsema kandidaadi vahel teine voor ehk kutsutakse kogu Eesti uuesti valimiskastide taha? Kui kumbki kandidaat ei meeldi, siis ei lähe või lähed ja rikud sedeli? Kas valima tuleks siis üldse üle 50% Eesti hääleõiguslikest kodanikest? Kas see oleks kuidagi parem lahendus? 

Võimalik, et tulevikus vajab Presidendi valimise protseduur siiski väikest muutust, kus Riigikogu jäetakse vahele ja president valitakse valimiskogu poolt kõikide esitatud kandidaatide seast ühe päeva jooksul.

Eesti sai täna endale hea presidendi

Minu isiklikul hinnangul sai Eesti täna hea uue presidendi. Sellise, kelle isiku kohta ei hakanud keegi väga vaidlema, sest peamiselt vaieldi vaid valimisprotseduuride ja süsteemi üle. 

Alar Karis oli 2013-2018 riigikontrolör ehk ametis, mis ühelegi valitsevale erakonnale väga ei meeldi. Korra toona vist isegi kohtusime, kui aitasin ühte videotervitust teha. Usun, et endine riigikontrolöri ametist saadud kogemused annavad uuel presidendil kõikide valitsevate ja mittevalitsevate erakondade osas järgmised aastad ka kriitiline olla. 

“Tervist, härra president!”