Kas dollari asemele tuleb jüään või euro?

USA multimiljonärist investor, ajakirja TIME poolt maailma 100 mõjukama inimese sekka valitud Raymond Thomas Dalio, on kirjutanud ka kolm raamatut, mis kõik algavad sõnaga “Põhimõtted …” ehk principles. “Põhimõtted elus ja töös” on ilmunud ka eestikeelsena. 

Eelmise aasta novembris avaldas Ray Dailio oma kolmanda raamatu “Principles for Dealing with THE CHANGING WORLD ORDER“. Nädal tagasi avalikustati selle raamatu sõnumi kokkuvõte tänaseks üle 3,2 miljoni vaatamise saanud video kujul. 

Soovin, et kõik minu intellektuaalsemad sõbrad võtaksid oma elust see 43 minutit, et see video ära vaadata. Need, kes minu tarkadest sõpradest on ka nutikamad, leiavad YouTube seadetest võimaluse seda videot vaadata vähemalt 1,5 kiirusega – sõnum jääb samaks, kuid aega kulub vähem. 

Lühidalt on video sõnum see, et maailmakorrad muutuvad, kuid tihti mitte iga inimese eluaja jooksul. Maailma juhib riik, kelle rahaühik on üldiselt tunnustatud maksevahendiks. Täna on selleks dollar, kuid kõik märgid näitavad, et see muutub ja võimalik, et juba meie eluajal. Vaata kinnitust videost. 

Kuna raamat on kirjutatud eelmisel aastal, siis tänast sõjaolukorda ja sellele järgnenud otsuseid ja sanktsioone ei teadnud keegi. Siis oli õige ennustada, et järgmiseks maailmavaluutaks saab jüään. 

Sõda Ukrainas tegi aga Euroopa ühtsemaks kui kunagi varem. Se annab Euroopale võimaluse jüääniga konkureerida, eriti kui Hiina mõne asjaga veel pange paneb. Üks lugu räägib, et Ray Dalio oli parasjagu ühel konverentsil, kui talle Hiina president helistas, pidi kõne vastu võtma. Ka hiinlased austavad seda meest. 

Meil Euroopas tasub olla ühtne. Dollaril on veel võimalik natuke oma langust peatada, kuid mitte lõputult. Euroopa ühtsusest sõltub, kas järgmine ülemaailmne tunnustatud valuuta on Hiina jüään või euro. Kumma poolt Sina oled? Kas ka rahvuskonservatiivina toetad Euroopa ühtsust või Hiina jüääni? 

Majandust tasub teada, näiteks on üle 27 miljoni vaatamise on kogunud ka allolev 30 minutiline selgitus kuidas majandus toimib.