Kandidaadid internetis. Ettepanek Vabariigi valimiskomisjonile.

Kõik 876 Riigikogu kandidaati on välja toodud on Vabariigi valimiskomisjoni, Eesti Rahvusringhäälingu ja DELFI valimiste erilehel. Valimiskomisjon on kandidaadi info võtnud kandideerimisavaldusest, DELFI on vvk.ee lehelt jätnud kopeerimata erakondliku kuuluvuse ja kontakti, ERR on jätnud ära kontakti, kuid lisanud pildi.

Vabariigi valimiskomisjon

Reigo Kimmel VVK

Eesti Rahvusringhääling

Reigo Kimmel ERR

DELFI valimiste leht

Reigo Kimmel DELFI

Kandidaatide veebilehed

Reigo Kimmel SDEKui Keskerakond välja arvata, siis sotsidel, Reformil, IRLil, Vabaerakonnal ning isegi EKREl on igale kandidaadile loodud oma alamleht. Lisaks on mitmed kandidaadid loonud isikliku blogi, fänni– või veebilehe, kus pikemad selgitused kandideerimise tagamaadest ja tegemistest. Mõned kasutavad ka video võimalust ideede tutvustamiseks.

Täna on asjatundlikul valijal googeldamine ainus võimalus kandidaadi kohta internetist rohkem teada saada, kuid see on mahukas töö, sest näiteks Kesklinn, Pirita, Lasnamäe puhul tuleks erinevaid nimesi otsingumootorisse sisestada 101 korda. Pealegi ei anna Google kandidaatide puhul esmastena neid vasteid, mida kandidaat ise sooviks, et valija näeks.

Lisainfo rida VVK veebis

Igal kandidaadil peaks olema võimalus Vabariigi valimiskomisjoni veebilehte täiendada lisainfo lingiga, mis võiks suunata kandidaadi poolt eelistatud:

  • veebilehele või blogisse,
  • erakonna lehel olevale alamlehele,
  • mõnele artiklile, DELFI vaba mikrofoni videole vms.

Et võimalused oleksid kõigile võrdsed, siis kandidaat saaks VVK-le edastada ainult ühe, enda jaoks kõige olulisema lingi, maksimaalselt mõnekümne tähemärgise.

VVK kandidaadi lehele ühe lühikese lingi lisamise võimaluse näol tegemist väga põhimõttelise ja olulise küsimusega, mis on teostatav juba nendel valimistel. Ehk lähima nädalaga. Kui selleks on eraldi tuluallikat vaja, siis täiendava katte leiab kindlasti valimiskautsjoni näol riigituludesse lisanduvalt vähemalt 43 000 eurost.

Väga paljud valijad ei ole tänaseks otsustanud, kellele nad oma hääle annavad. Eelvalimised algavad juba järgmisel neljapäeval. Olukorras, kus inimene soovib anda oma hääle nimekirjas “neljandast kohast tagapool” asuvale kandidaadile, on Vabariigi valimiskomisjoni veebilehel võimalik teha kandidaatide vahelist võrdlust ainult statistilise info põhjal.

Oletame, et valija ei soovi anda häält esinumbrile, kes niikuinii osutub valituks. Kahjuks ei ütle nimekirjas ükski teine nimi talle midagi ning veebilehel pole ka pilti ehk otsustada ei saa ka välimuse põhjal. Oletame, et nimekirjas on kõik kõrgharidusega ehk ainus erinevus on sünniaeg. Valimiskomisjon – kuidas hindate väidet: “Ma vaatan, et Reigo Kimmel on sündinud 28. mail. Selle info põhjal tundub küll kõige mõistlikum valik – annan oma hääle talle!