Kas ja kuidas minna kohtu vastu kohtusse?

Järgnev lugu avaldab tausta, mis tuleneb tänasest ehk 5. aprill Tartu Maakohtu registriosakonna määrusest Ä 10092674 / M6, millega seoses minuga otseselt seotud menetlusosaline ehk Mõnusad Elamused OÜ ei saanud ka teisel katsel oma ärinime sobivaks muuta. 

Kuna määruse edasikaebamise kord ütleb selgelt, et “käesoleva määruse peale ei saa esitada määruskaebust“, siis see lugu on mõeldud eelkõige mõeldud minu tuttavatele, kes töötavad juriidikas, keeleinspektsioonis või (kollasemas) ajakirjanduses. Andke palun oma arvamus, kas selle teemaga jätkata või jätta pooleli… 

Absurdikomöödiat peaks allolevalt jätkuma, loe edasi, huumoriks läheb lõpupoole…

Taust

Osaühingu Mõnusad Elamused lõid 26. oktoobril 2005 Reigo Kimmel, Martin Toomas, Anto Liivat, Magnus Ahuna ja Ando Heilmann. Ettevõtte eesmärgiks oli hakata erinevaid sündmuseid korraldama, kuid juba 2006. aastal sai ettevõtte üheks peamiseks tegevusvaldkonnaks suvise 3×3 tänavakorvpalli korraldamine, mis suures plaanis toimis kuni 2017. aastani. 

Esmase asjana võttis ettevõte omale domeeni elamus.ee, millel vahepeal oli ka mingi sisu, kuid täna suunab ettevõtte uuele domeenile court.ee. Ettevõttel on aja jooksul olnud mitmed domeene, alates tanavakorvpall.ee-st kuni septembriseijoo.ee-ni. 

court-ee

2021. aastal otsustas Mõnusad Elamused OÜ juhatus paar asja: 

  • Luua veebipood, mille kaudu saaks korvpalliga seotud asju müüa, alates pallidest kuni väljakukateteni. Selleks sai võetud ka uus domeen Court.ee
  • Tagandada Reigo Kimmel Mõnusad Elamused OÜ juhtivast rollist, kuna seoses minu tegemistega Eesti Korvpalliliidus ei saa, ega tohi ega ausalt öeldes ka ei viitsi selle teemaga tegeleda.
  • Muuta alates 2005. aastast kehtivat ärinime, et Court.ee veebipoes olevaid asju müüks Mõnusad Elamused OÜ asemel mõne viisakama ja osaühingu tegevusala paremini selgitava ärinimega ettevõte. Näiteks Court OÜ. 

Seoses sellega esitas Mõnusad Elamused OÜ juhatus 7. märtsil 2021 digitaalselt allkirjastatud avalduse (koosoleku protokolli, uue põhikirja ja kõik muud vajalikud paberid), et muuta ettevõtte nimi vastavalt domeenile Court OÜ-ks.

Tartu Maakohtu registriosakonna kohtunikuabi Margit Lunt vastas sellele viimasel vastuse tähtaja päeval: 

“Kandeavalduses taotletakse osaühingu uue ärinimena Court OÜ äriregistrisse kandmist. Taotletud ärinimi (Court OÜ) on eksitav osaühingu tegevusala osas.

Inglisekeelse sõna “court” enamkasutatav tähendus on “kohus”. Mõnusad Elamused OÜ ei tegele ja osaühingu tegevusala ei saa olla kohtupidamine. Taotletud ärinimi on eksitav osaühingu tegevusala osas.”

Võtsime asja viisakalt. Võibolla tõesti Eesti kohtusüsteemis töötavad ametnikud arvavad, et “court” tähendab eestikeelses tõlkes “kohust”. Saatsime vastukirja, milles rõhutasime, et sõnal “court” on eesti keeles mitu tähendust, kus spordivaldkonnas töötavad inimesed arvavad, et sõna “court” tähendab pigem väljakut, hoovi jne. Lisaks võib tegusõnanana ehk verbina “court” tähendada ka meelitama, kurameerima, lipitsema jne.

Apelleerisime ka asjaolule, et ettevõtte ärinimed ei pea alati vastama ettevõtte tegevusvaldkonnale. Näiteks iCourt OÜ tegeleb äriregistri andmetel hoopis rõivaste ja rõivalisandite tootmisega. 

SupremeCourt OÜ

Kuna mõistliku aja jooksul ei tulnud Tartu Maakohtu registriosakonnalt vastust, siis vaatasime üle äriregistris olevad ettevõtted, kelle seast avastasime lisaks iCourt OÜ-le ka FoodCourt OÜ, MyCourt OÜ, OnCourt OÜ jt. Seoses sellega, tegime Tartu Maakohtu registriosakonnale ettepaneku, et muudame siis Mõnusad Elamused OÜ ärinimeks SupremeCourt OÜ-ks. 

Tuleb tunnistada, et tegime seda meelega, kuna SupremeCourt (üks sõna) omab Eesti keeles sarnast tähendust kui MyCourt vms. Seda mainisime ka taotluses, kus tehniliselt võib “supreme court” tähendada ka “ülimat väljakut”. Kuna tegemist oli ühe sõnaga ehk SupremeCourt OÜ, mitte Supreme Court OÜ, mis võiks tõlkes tähendada ka riigikohust, siis ei näinud ettevõtte juhatus põhjust, miks saime teisena esitatud ettepanekule eitava vastuse. 

MTÜ Vanakoolitütred

Umbes täpselt 20 aastat tagasi esitasin Tartu Maakohtu registriosakonnale soovi registreerida MTÜ Vanakoolimehed. Sain siis sarnase vastuse, et nimi ei ole sobilik. Vaatasin siis samamoodi Äriregistrit ja avastasin, et Eestis on registreeritud MTÜ Kodutütred. Saatsin vastukirja, milles küsisin, et kui esitame taotluse, et MTÜ Vanakoolimehed asemel soovime saada nime MTÜ Vanakoolitütred, siis kas see on sobilik? Saime siis kiirelt MTÜ Vanakoolimehed kinnitatud ja seoses sellega ka domeeni www.vanakoolimehed.ee registreeritud (toona olid sellised nõuded, et iga domeen nõuab oma MTÜ-d või OÜ-d). 

Kirjutasin sellest ka oma eelmisel aastal välja antud juubeliraamatus (lk. 76). 

vanakoolimehed

Sain, mis tahtsin. Tänasega ma ei ole enam Mõnusad Elamused OÜ juhatuse liige. Ettevõte on maksnud 2x riigilõivu, et ka Court.ee veebilehel saaks ärinimi ära muudetud. Seda pole siiani juhtunud.

Minu soov on endiselt muuta  Mõnusad Elamused OÜ ärinime, et see vastaks ettevõtte uuele tegevusvaldkonnale. Selle teemaga ma kavatsen jätkata. Seoses sellega kutsun loomingulisi tuttavaid pakkuma court.ee veebipoe ärinimele paremaid versioone pakkuma, millest hetkel on meil mõttes: 

  • Kartuli Court OÜ
  • Hapu Court OÜ (sh. ka Vahu Court OÜ, Kohvi Court OÜ jne)
  • Mudilas Court OÜ
  • Registri Court OÜ
  • Nelery OÜ

Kui sul tuleb mõni parem mõte, siis anna teada. Kui töötad ajakirjanduses, siis võiks selle “Nelery” teema uuesti ette võtta. Olen kogu selle teema peale kergelt leili läinud ja teinud omale ka e-maili: I.Will.See.You@court.ee (täiesti toimiv e-mail). 

Tahaks minna Eesti kohtusüsteemi vastu kohtusse, sest “court” tähendab minu jaoks väljakut. Kas mõni mu tuttavatest juristidest tuleb appi?