Tänasest on kõigil võimalus Riigikogu valimistel hääletada. Seda nii jaoskondades eel- kui arvutist e-hääletuse näol. Võimalike valikute kohta on üleval pikem video ja all veidi lühem tekstipõhine kokkuvõte.
Kui juba oled mõne kindla erakonna valija, siis ära anna oma häält esinumbrile! Vali nimekirjast kedagi teist. Kaja Kallas, Martin Helme, Jüri Ratas, Urmas Reinsalu ja paljud teised esinumbrid saavad Riigikokku ka ilma sinu hääleta. Kui valid sama erakonna mõne teise nime, siis sinu hääl otsustab Riigikogu isikkoosseisu osas rohkem.
Kui ei tea, keda valida, siis alusta sellest, et millist koalitsiooni ehk valitsust sa sooviksid näha. Neid variante ei pruugi pühapäeva õhtul ülemäära palju olla.
Reformierakonna suurimaks võiduks ei ole kohtade arv Riigikogus, vaid võimalikult palju tulevasi koalitsioonivariante. Seetõttu on võimalik, et Eesti200-le ja SDE-le antud hääled aitavad ka Reformierakonda.
Ma ei välistaks, et tulevikus annaks isegi oma hääle uuesti Isamaale või esmakordselt Keskerakonnale, paraku on nende valimistega üks AGA. Täpsemalt videost.
Kas Parempoolsete või Roheliste poolt on mõtet hääletada? JAH! Kui täna 2% toetuse piirimail olevad erakonnad saaksid 2% täis, siis vastavalt erakonnaseadusele, saaksid nad tulevaseks perioodiks riigieelarvelist eraldist 30 000 kuni 100 000 eurot aastas (toetusprotsent vähemalt 4%, kuid alla 5%). 2019. aasta valimistel sai Eesti200 4,4% toetuse, Roheliste toetus jäi napilt alla kahe (1,8%).
Kõige halvem valik?
Riigikogu valimiste osalusprotsent on olnud veidi üle 60%. 2019. aastal 63,7%. Kui see väga lihtsustatult võimalikult väikseks numbriks teisendada, siis 20-st inimesest:
- 7 ei osale ka nendel valimistel.
- 13 osaleb, kellest hinnanguliselt annab neli hääle Reformierakonnale, kolm EKRE-le, kolm Keskerakonnale ning ühe hääle saavad Eesti200, SDE ja Isamaa.
- Koalitsiooni saab moodutada suurema kui 50% häälteenamusega ehk antud näites 7 inimese arvamuse põhjal.
Kõige halvema valiku teevad need 7 inimest, kes valimistest osa ei võta!