Kellele läks minu hääl?

[vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_column_text]

Nendel valimistel seisin esmakordselt väga raskete valikute ees, kus isegi Agu Uudelepa soovituste järgi, oli keeruline valikut teha. Sellegipoolest – kodanikukohustust tuleb täita ja proovisin siis Uudelepa sõnade järgi käituda.

Esmalt välistasin väiksed tegijad ja üksikkandidaadid. Näiteks Elurikkuse Erakonnale, kus ka hea tuttav Aivar Ruukel, ei saa häält anda, sest mitte mingi valemiga ei ole neil Riigikokku asja. Sorry, Aivar.

Teisalt tõmbasin maha erakonna, kes võidab need valimised, kui arvestada kohtade arvu tõusu Riigikogus. Selleks on EKRE, kes saab küll parima tulemuse, kuid kelle soovidega valimiste tõenäolised võitjad ehk Keskerakond ja Reformierakond on vähemalt oma esimeeste tasemel on koostöö välistanud. Ehk kui EKRE läheb nendele valimistele kõige suuremate (katteta?) lubadustega ja vastanduvad kõikidele teistele, siis ei taha ka teised nendega esimesel võimalusel koostööd teha. See tähendab, et ka kõik tõrvikuronkäigul osalejad võivad küll EKRE poolt valida, kuid võivad arvestada ka sellega, et enamus EKRE lubadusi jääb järgmise 4-aasta jooksul täitmata.

EKRE-l on Eesti poliitikas siiski tulevikku, kui nad mõndades väga olulistes küsimustes järele annavad. See aga ilmselt ei meeldi EKRE valijatele.

Ilma Keskerakonna või Reformierakonnata ükski teine järgmist koalitsiooni ei moodusta, isegi kui EKRE+sotsid+Isamaa+Eesti200 selleks hääled kokku saavad, sest vähemalt ka sotsid ja Eesti 200 on EKREga koalitsiooni välistanud. Samamoodi ka EKRE, seda vähemalt sotside osas.

Keskile või Reformile võiks hääle iseenesest anda. Vähemalt võiks kindel olla, et hääletan ühe võitja poolt. Samas ei saa kumbki 100% oma lubadusi täita, kuna kõige tõenäolisem on just nende omavaheline ehk Kesk+Reform koalitsioon. Selles iseenesest midagi halba ei ole, kuid puht tehniliselt on parem kui võimaliku tulevase valitsuskriisi puhul oleks rohkem valikuvõimalusi. Näiteks mõlema puhul kaasata ka väiksemad.

Väiksematest erakondadest on laual:

  • Sotsid, kes saavad valituks, kuid samatõenäoliselt kaotavad kohti võrreldes eelmiste valimistega.
  • Isamaa, kellel on lojaalne valijaskond ja kes kindlasti saab Riigikokku.
  • Eesti200, kelle puhul ei saa 100% kindel olla, et nad 5% künnise ületavad ehk valituks saavad.

Seega tunnetasin, et minu hääl on kõige olulisem kui ma seekord valiks Eesti 200. Äkki saavad sisse ja äkki õnnestub neil mingil hetkel järgmise 4-aasta jooksul ka koalitsioonis olla.

Järgmine episood oli veelgi raskem. Eesti200 ei ole tänaseni viitsinud oma veebilehel kõikide oma Kesklinn-Pirita-Lasnamäe kandidaatidele tekitada tutvustuslehte. Mida sa, k*rat, kandideerid, kui sa isegi oma tutvustust ei viitsi kirjutada?

Selles nimekirjas oli siiski 3-4 varianti, kellest 3 eemaldasin:

  • Kristiina Kallas, kuna ta on esinumber ja ka üldnimekirja esinumber ehk Eesti200 pääsu korral saab igal juhul valituks.
  • Meelis Niinepuu, kes on üldnimekirja 4 kohal ehk hoiab samamoodi kohta väikese häältearvu puhul valituks saada.
  • Erik Vest, kes on pigem Pirita aktivist.

Alles jäi minujaoks üks kõige vastuolulisem karakter ehk Mart Sander. Olen Mardiga koos paar projekti ca 10-aastat tagasi teinud ja võin kinnitada, et lihtsad need ei olnud. Samas, Mart Sander on üks intellektuaalsemaid loomeinimesi keda ma olen kohanud, mis väljendub ka kõrgelt arenenud huumorimeeles. Igale produtsendile on Mart ilmselt olnud paras väljakutse, siiski, kui show algab, siis ta teeb selle ära paremini kui mitmed teised.

Ka nimeliselt on Riigikogu valimistel Mart Sander hea valik, kuna tal on lootust Kristiina Kallase järel saavutada ringkonna II koht. Kui mingi valemiga saab Eesti200 ühte tulevasse koalitsiooni, mis tähendab Kristiina Kallasele kindlasti mingit ministrikohta, siis Mart Sander võib pääseda asendusliikmena Riigikokku.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_single_image image=”8283″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_rounded” onclick=”custom_link” img_link_target=”_blank” link=”https://www.facebook.com/mart.sander.94/videos/10156827003591826/”][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_column_text]

Sellegipoolest ei kutsu ma kedagi ei Eesti200 ega Mart Sanderi poolt valima. Proovisin lihtsalt selgitada, kuidas jõudsin otsusele, kellele nendel valimistel oma hääl anda.

Mida ma võin kuni valimispäevani loomulikult veel muuta.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]