Kolm üksikut kandidaati

[vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_single_image image=”8029″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_rounded” onclick=”custom_link” img_link_target=”_blank” link=”http://www.err.ee/618091/tanavu-osaleb-valimistel-rekordvahe-uksikkandidaate-ja-valimisliite”][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_column_text]

Üksikkandidaatide arv kohalikel valimistel on olnud pidevas langustrendis. 2017. aasta valimistel osales neid läbi aegade rekordvähe, kokku 59.

Samas õnnestus kolmel üksikkandidaadil saada ka valituks. Parima tulemuse tegi Aruküla rahvamaja perenaine Garina Toomingas, kes sai 259 häälega valituks Raasiku valla volikokku.

Garina on edukalt kandideerinud ka varasematel Raasiku vallavolikogu valimistel (2002, 2005 ja 2009), kuid seda valimisliitude nimekirjas, saades valituks vastavalt 66, 87 ja 126 häälega.

Väikesaarte üksikud

Mida väiksem omavalitsus, seda suurem tõenäosus on üksikkandidaadil valituks ostutuda. Seda kinnitab Ruhnu saare üksikkandidaat Kristel Lauk, kes sai valituks 39 häälega, mis on poole rohkem kui ainsal valimisliidul Ühtne Ruhnu nimekirja peale kokku (64).

Sarnase tulemuse tegi ka Egon Vohu Kihnu saarel, saades 107 häält, mis on üle kolmandiku sellest (277), mida kogus 17-liikmeline valimisliit Parem Kihnu.

Üksikkandidaadist sai volikogu esimees

Ilmselt Eesti ajaloo kõige põnevama üksikkandidaadi tulemuse tegi 2013. aasta Ruhnu vallavolikogu valimistel 31 häält kogunud Heiki Kukk, kuna 7-liikmelisse volikokku pääsesid valimisliidud “Ruhnu” ja “Ruhnu 17”, kes mõlemad said 3 kohta. Üksikkandidaadi hääl sai otsustavaks ning Heiki Kukk sai volikogu esimeheks.

2017. aasta valimistel kandideeris Heiki Kukk valimisliidu Ühine Ruhnu nimekirjas ja sai valituks 11 häälega.

2013. aasta valimistel sai Viljandi maakonnas, Kõo vallas üksikkandidaadina valituks 50 häält kogunud Hermann Kalmus, kes oli üks kahest alternatiivist valimisliidule Koduvald.

Kokkuvõttes on üksikkandidaatide võimalused kõige suuremad vaid kõige väiksemates omavalitsustes, kuigi Garina Toomingas kinnitas vastupidist. Lisaks ei ole valituks osutumisel üksikkandidaadil eriti midagi ära teha … kuigi Heiki Kukk kinnitas vastupidist.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]