Mitu häält said pardid eelmistel Riigikogu valimistel?

2019. aasta Riigikogu valimistel anti 47 698 häält üheksale kandidaadile, kes peale valituks osutumist loobusid mandaadist. Kõikidest antud häältest (561 141) oli see 8,5% ehk sisuliselt iga 12. hääl. Kas valimistel on mõistlik anda häält inimesele, kes valituks saades parlamendikohast loobub?

Riigikogu aastaraamat 2019/2020 toob välja mandaadist loobunud ja nende asendusliikmed.

Riigikogu koosseisu muudatused

Näide – Urmas Paet sai 2019. aastal Tallinnas, Mustamäe ja Nõmme linnaosas 8584 häält. Kas kõik Urmasele hääle andnud nõmmekad ikka teavad, et tema asendusliikmeks Riigikogus sai hoopis Jõgeva- ja Tartumaal kandideerinud ja Reformierakonna üldnimekirjas esimese asetuse saanud Erkki Keldo, kes kogus 722 häält? Kui hästi kajastab see tulemus valimisringkonna nr. 3 ehk Nõmme/Mustamäe Reformierakonna valijate tahet?

Kas valime erakonda või erakonna nimekirjas olevat inimest? 

Riigikogu valimistel on igal inimesel üks hääl. Me anname selle erakonna nimekirjas olevale kandidaadile (jätame korra need üksikkandidaadid kõrvale). Seega saab meie hääle nii erakond kui inimene.

Kui erakondadele antud hääleosa läheb valimistulemustel 100% arvesse (v.a. juhul kui erakond parlamenti ei pääse), siis kandidaatidele antud hääletega on veidi teine lugu – kõik erakonnad soovivad neid isikuid võimalikult palju ise otsustada, seda nii peibutuspartide abil, kes toovad hääli, esinumbrite promo ja üleriigilise kinnise nimekirja alusel, mis annab parteikontorile küllaltki suure otsustusrolli Riigikogu isikkoosseisu nimede osas.

Kas parte saab kee(la)ta? 

Minu hinnangul mitte. Peibutuspart võeti poliitikaterminoloogias kasutusele, kui Riigikogu liikmed kandideerisid kohalikel valimistel, aga ei tohtinud seal valituks saades osaleda. Tänaseks on seis muutunud. 

Riigikogu valimistel mingit keeldu pole. Kandideerivad nii linnapead kui Europarlamendi liikmed, kelle puhul on ülimalt tõenäoline, et nad oma tänasest kohast ei loobu. Saame ka 2023. valida parte ja eks ise oleme “targad”, kui seda teeme. 

2019. aastal sai Keskerakond Riigikogu valimistel 129 618 häält. Sellest 30 489 (23,5%) tõid isikud, kes mandaadist loobusid. Kas ükski tervemõistuslik inimene usub, et kui need tuntud nimed ei oleks kandideerinud, siis oleks erakonna häälte arv jäänud samaks?

Parte ei saa keelata, aga parte saab praadida ja keeta. Seda peaksid tegema nii valijad kui ka meediategelased, kes peaksid iga kahtluse korral üle küsima, et kas kandidaat valituks osutumise korral ikka Riigikokku läheb?

Spordivõistluse sümboolse viisiku näide

Toon näite spordist, sest sellega olen tänaseni kõige rohkem seotud. Oletame, et korvpallisõbrad saavad hooaja lõpus valida sümboolset viisikut. Kui hääled on loetud, siis nii BC Kalev/Cramo kui Tartu Ülikool Maks & Moorits mängija ütlevad, et nemad loobuvad oma kohast, kuid annavad koha teisele, kuid oma klubi liikmele. Kui hästi kajastaks see tulemus publikuhääletusel osalenute tahet?