Huvitav, et enne Riigikogu valimiste põhipäeva pole ükski poliitikavaatleja öelnud selgelt välja, et pooled on valimas käinud. Kuigi 899 471st hääleõiguslikust kodanikust on oma hääle andnud 296 109 valijat ehk osavõtt on 33%, tuleb arvestada, et umbes samapalju inimesi ei lähegi valima.
Kui nendel Riigikogu valimistel oleks osalejaid samapalju kui 2011 (575 133), siis oleks üle poole (51,7%) häältest tänaseks juba antud.
Valimistest osavõtt
Alates 1999. aastat on osavõtt Riigikogu valimistest olnud väikesel tõusuteel. E-valimiste suurem osakaal võib ehk nende valimiste protsenti ehk veidi tõsta, kuid üle 66% on palju oodatud. Suures plaanis võib väita, et igast kolmest hääleõiguslikust isikust üks osaleb e(el)valimistel, üks hääletab valimispäeval ning ühel on valimistest täiesti savi. Kes Sina oled?
Noored on valinud
Võib mürki võtta, et Mobiil-ID ja ID kaarti kasutades tegid oma valiku pigem nooremad valijad. Traditsioonilisel paberlehel viimase päeva hääletamine on pigem traditsioonide teema ehk kui pühapäeval on noorel midagi targemat teha, siis ta valima ei lähe, samas mitmele pensionärile on see päeva põhisündmus.
Seda on näha ka valimisreklaamidest – Reformierakonna eelmise nädala “ainult noortele” videod on teleekraanidel asendunud “kindlama pensioni eest” seismisega. Parts ajab aga endiselt mõtetut möla oma munadest.
Seetõttu saavad homsed valimistulemused olema samuti etteennustavad – alguses saavad selgeks eelhääletuse tulemused ning seejärel hakkavad tiksuma paberhääletused. Eelvalimiste tulemusel lähevad peale kella 20:00 homme ühed erakonnad juhtima ning ööseks selgub, kas teine erakond jõuab järele.
DELFI Virtuaalse Riigikogu valimistel on Reformierakonna ja SDE vahe vaid 28 häält. Saad kaasa aidata, et “SDE esinumber” Reigo Kimmel jõuaks veel tänase päeva jooksul Taavi Rõivasele järele!