Reformierakond 25

Reformierakond Postimees 1994Eelmise aasta 13. novembril tähistas Reformierakond suurt juubelit, sest 20-aastat varem (13.11.1994) kui poliitikasse astus endine Eesti Panga president Siim Kallas, lõi tema ümber koondunud algatusrühm ja Eesti Liberaaldemokraatlik Partei (ELDP) ühel päeval kahes eri kohas toimunud kongressi raames Eesti Reformierakonna.

ELDP liikmetest said Reformierakonna liikmed, mistõttu näitab Äriregister tänaseni, et Reformierakonna liikmete seas on üle 100 inimese astunud erakonda juba enne selle loomist. Näiteks Meelis Atonen on Reformierakonna liige alates 02.02.1993 ja Paul-Eerik Rummo 09.03.1990.

Seega võib Reformierakonna sünnipäevaks lugeda ka ELDP asutamiskongressi, eriti veel juhul, kui see toimus täna, 25. aastat tagasi. 

8.-9. märts 1990

Kalle Muuli meenutuste kohaselt lõid 2-päevase asutamiskongressil 250 liberaali + toona 14-aastane Kiur Aarma Eesti Liberaaldemokraatliku Partei ning lugesid end selle asutajaliikmeks. Kuigi uudis partei asutamisest jõudis alles Rahva Hääle kolmandale leheküljele, sest esikülgi täitis reportaaž “Karla katedraalis” ehk tänases Solarise keskuses toimunud missivalimistest, oli esimene grupp tegelasi murdnud end lahti Savisaare juhitud Rahvarindest.

Paul Eerik RummoErakonna juhiks vangerdati tänaseni poliitikas tegutsev Paul-Eerik Rummo, kes seekordsetel Riigikogu valimistel sai 642 häält (vaid 11 häält ringkonna 10% nõudest puudu, et säilitada võimalus asendusliikmena Riigikokku pääseda).

Suure Ringi Küsimus

ELDP loodi täna (ja homme), 25. aastat tagasi. Ettevalmistused selleks algasid mõni aeg varem, kui algatusrühm teatas Noorte Hääles (13. jaanuaril 1990) ühinemisest loomeliitude kultuurinõukogust alguse saanud Eesti Vabade Demokraatidega.

Huvitaval kombel näitab Äriregister, et kõige esimene liige on astunud erakonda kolm nädalat enne ELDP asutamiskongressi (veebruar 1990). Vihjeks – isik kandideeris viimati 2013 KOV valimistel Tallinnas.

Kodanike riikReformierakonnal on tänase seisuga 12 832 liiget. Esimene, kes jätab Reformierakonna kõige pikaajalisema liikme nime Facebooki postituse kommentaariks, võidab Kalle Muuli raamatu “Kodanike riik”, mis räägib erakonna asutamisest ning selle juhtimisest Siim Kallase ja Andrus Ansipi ajal.