Riigikogu kandidaadid: 14 töötut, 45 pensionäri ja leiutaja

Homme algavatel Riigikogu valimistel kandideerib kokku 874 kandidaati, teiste seas 14 töötut, 45 pensionäri, 8 põhiharidusega inimest, 12 üliõpilast ja üks leiutaja.

Vabariigi valimiskomisjoni lehelt saab iga kandidaadi kohta teada erakondliku kuuluvuse, sünniaja, haridustaseme, ameti ja kontaktandmed (peamiselt e-maili). Info on võetud kandideerimisavaldustelt, milles kandidaat sai vähemalt oma töökohas ja ametis olla leidlik, näiteks üks Eestimaa Roheliste kandidaat on ametilt leiutaja.

14 kandidaati määratles end kas töötuks, tööotsijaks või koduseks. Kristiina Ojuland on kodune. Kui mõne põhiharidusega töötu kandidaadi puhul võib arvata, et ta tõsiselt soovib tööd leida, siis mitme teise kandidaadi korral on selge, et tööotsimine ei ole tema põhitegevus. Lisaks oli kandidaatide seas mitmeid vabakutselisi, lapsehoolduspuhkusel olevaid ja teisi, kelle põhitöö ei ole üheksast viieni.

Kõige rohkem kandidaate määras enda töökohaks ja ametiks “pensionär“. 45st pensionärist 21 olid EKREst, 8 Vabaerakonnast ja 6 Vasakparteist. IRLi esinumber Hiiu-, Lääne- ja Saaremaal Raivo Aeg, on määratlenud enda ametiks ja tegevuseks “politseipensionär” ja SDE liige Andra Veidemann on “riigikogu pensionär“. Ka EKRE esinumber Pärnumaal, Mart Helme, on ametilt pensionär.

Valdaval osal kandidaatidel on kõrgharidus, vaid 7 kandidaati on põhiharidusega, 4 neist Rahva Ühtsuse Erakonnast, 1 Vabaerakonnast, 1 Vasakparteist ja 1 EKREst. Üks üksikkandidaat, kusjuures õigusbüroo juhatuse liige, on millegipärast ilma põhihariduseta.

Kokkuvõte

Inimesi ei tohi sildistada, andes näiteks mõista, et põhiharidusega töötu pensionär oleks kuidagi halvem kandidaat kui kõrgharitud juhatuse liige. Mina olen VVK lehel ametilt “üliõpilane“. Tõepoolest on see hetkel üks mu paljudest tegemistest, kuid lisaks olen paari ettevõtte ja MTÜ juhatuse liige ning mitmes muus ametis.

Vabariigi valimiskomisjon vastas minu ettepanekule VVK lehele ühe täiendava infovälja lisamise kohta esialgu, et nad ei avalda kandidaatide elulugusi ega viiteid veebilehtedele, kuid 2017. aasta valimiste võtmes on plaanis, et kandidaadid (või volitatud esindajad) saavad ise andmed sisestada ning vajadusel lisada pilte, linke ja muud täiendavat infot.