Riigikogu kandidaatide avalik info ühe valimisringkonna näitel

Riigikogu valimised 2023

Kõik Riigikogu valimiste kandidaadid pidid 19. jaanuariks 2023 täitma ära kandideerimisavalduse, kus iga kandidaadi kohta avaldatakse valimised.ee lehel kohtustuslikud andmed (ees- ja perekonnanimi, sünniaeg, erakondlik kuuluvus, haridus, töökoht/amet) ning soovi korral avalike andmetena e-posti aadress, telefoninumber või postiaadress (üks valik kohustuslik) ning soovi korral ka Facebooki aadress ja Twitteri kasutjanimi (mõlemad valikulised).

Valimisringkond nr.2 – Kesklinn, Lasnamäe ja Pirita

Minu valikus ehk Kesklinn, Lasnamäe ja Pirita ringkonnas kandideerib kokku 117 kandidaati – üheksa erakonda ja üks üksikkandidaat. Vaatasin üle kõikide kandidaatide avalikud andmed ja sain teada järgmist. 

 • Vaid 4 inimest ei ole avalikustanud oma e-maili ehk ca 97% kandidaatidest on seda teinud. 
 • Oma isikliku või avaliku Facebooki lehe avaldas 61 kandidaati ehk veidi üle poole (52%) kandidaatidest.
 • Twitteri lingi avaldas vaid 10 kandidaati ehk 8,5% ning postiaadressi vaid kaks.

Huvitavad faktid

Minujaoks on täiesti ok, kui erakonna nimekirjas kandideerib Riigikokku isik, kes ei ole erakonna liige. Olen samamoodi ise ka varem kandideerinud. Iseenesest oli tore avastada, et EKRE esinumber ehk Leo Kunnas ei olegi EKRE liige. Aga samamoodi ei ole ka mõned teised – Marko Kaljuveer ei ole Isamaa erakonnas, Tõnu Oja SDE-s või Liisa-Ly Pakosta Eesti200-s. Samuti oli põnev leida, et mitte ükski kuuest Eestimaa Ühendatud Vasakpartei kandidaadist ei ole selle erakonna liige. 

Oma telefoninumbri, e-maili, FB ja Twitteri avaldasid Johanna Maria Tõugu (Rohelised), Tarmo Kruusimäe (Isamaa), Maris Hellrand ja Siim Tuisk (SDE) ning Valdo Tõnissoo (EKRE).

Kaheksa inimest panid oma ametiks pensionär, üks on “pensioner”.

117-st kandidaadist on 15 keskhariduse (sh keskerihariduse) ja üks põhiharidusega. Kõik teised on kõrgharidusega. 

Vladimir Svet (Keskerakond) FB URL on FB.com/EtoSvet1992 (cool), ainsa üksikkandidaadi ainus kontakt on e-mail: hummer1958@mail.ru (not so cool). 

Kiitus ja kriitika

Kiidan Vabariigi valimiskomisjoni, et kandidaatide ankeetidesse on lisatud Facebooki ja Twitteri linkide võimalus, kuid annan ka kriitikat, sest puudub kandidaatide isikliku veebilehe lingi võimalus. Mõnel on see eraldi domeenil, kuid väga paljudel erakonna lehe alamlehel. Selle võimaluse peaks järgmistel valimistel lisama.

Riigikokku kandideerivad inimesed võiksid ära kasutada kõik viisid, et ennast tutvustada. Lisaks tänavakampaaniale tuleks ka veebi ja sotsiaalmeedia võimalusi maksimaalselt ära kasutada.

E-maili aadressid räägivad…

Enamus 2. valimisringkonna kandidaate lisasid oma isikliku e-mailina @gmail.com, mõned @erakonnanimi.ee, mõned @töökoht.ee, kuid üksikute kandidaatide puhul on näha, et perekonnanimega on domeen võetud. Paraku: 

 • Rein@ Murula.ee (Parempoolsed) – viib arhidektuudibüroo lehele.
 • Siim@ Tuisk.ee (SDE) – viib filmistuudio lehele.
 • Valdo@ Tonissoo.com (EKRE) – viib mingile venekeelsele lehele.
 • Liisa@ Pakosta.ee (Isamaa) – viib soolise võrdõiguslikkuse ja … lehele.
 • Sander@ Maripuu.ee (Eesti200) – viib suhteliselt olematule lehele.
 • Karmen@ Joller.ee (Reformierakond) – viib täiesti olematule lehele.

Ainult andres@AndresSutt.ee (Reformierakond) viib poliitiku isiklikule lehele, milles on juttu ka Riigikokku kandideerimisest. Mis siis ikka – kiidame ainsat Kesklinn-Lasnamäe-Pirita kandidaati, kes internetiketi asju jagab. 

Lõpetuseks panen veidi “puid alla” oma heale sõbrale ja minu soovituslikule valikule Nõmme-Mustamäe tutvusringkonnas – nr. 439 ehk Lauri Paeveer. Lauri, mis jama see on?

Kus on täiesti töötav e-mail: lauri@paeveer.ee, kus on facebook.com/Paeveer?  Selliste asjade peale peab varem mõtlema! 😉

Loodan, et see lugu annab mõnele valimisi kajastavale ajakirjanikule inspiratsiooni teha sarnast statistikat üle-eestiliselt: 

 • Kui paljud kandidaadid on põhi-, kesk- või kõrgharidusega? 
 • Millises erakonnas on kõige rohkem kõrgharidusega kandidaate? 
 • Kellel on kõige parem isiklik kampaanialeht?
 • Milliseid huvitavaid ameteid leiab? Palju on kandidaatide seas üliõpilasi, töötuid, pensionäre jt?
 • Kes on kõige noorem, kes kõige vanem kandidaat?
 • Millises erakonnas on kanditaatide keskmine vanus kõige kõrgem, millises kõige madalam?