Riigikogu valimised 2015: suur kokkuvõte ja kommentaarid

Kuigi Riigikogu valimised on läbi, käis täna veel valimisringkonnas number 2 endiselt häälte ülelugemine IRLi esinumbrite vahel, kus Sven Sester võttis lõpuks 2 häälega koha Viktoria Ladõnskaja ees.

Mul läks perseValimised tõid Riigikokku 2 uut erakonda, mille tulemusel mitmed senised riigikogulased peavad uut töökohta otsima hakkama. Põhjust rõõmustada ja pettunud olla on paljudel.

Minu kampaania tõi kokku 95 häält, millega võin esimestel valimistel rahule jääda, kuigi Riigikogu liikme koht ja palgajagamine jäi vähemalt 815 hääle kaugusele. Samas sain sellele blogile kuu ajaga üle 10 000 külastaja ning minu postitusi jagasid mitmed Riigikogu liikmed.

virtuaalpoliitik lõppOma parimaks tulemuseks võin pidada 6488 häält antud DELFI Virtuaalse Riigikogu hääletuse võitmist, kus kokkuvõttes edestasin isegi peaministrit.

Esinumbrite võit

Väikeste eranditega võitsid need Riigikogu valimised erakondade esinumbrid, kes kogusid 48,7% häältest (2011. aastal oli see 44,2%).

Esinumbrid

Esinumbritest jäid Riigikogust välja Urmas Espenberg (2088), Mare Liiger (1923), Helle-Moonika Helme (2402), Anti Poolamets (2079), Arno Kodu (693), Malle Pärn (1865), Imre Mürk (1578) EKRE-st, Anvar Samost (761), Viktoria Ladõnskaja (1393) ja Annely Akkermann (1570) IRList, Neeme Kuningas (2433), Emil Rutiku (1243), Peeter Kapten (265), Mati Ilisson (1077), Märt Meesak (1094), Kaur Nurm (1311) ja Jüri Saar (1161) Vabaerakonnast, Arvo Sarapuu (1661) Keskerakonnast, Rannar Vassiljev (2172) ja Jaan Õunapuu (1446) SDE-st.

Senistest parlamendierakondadest vaid 6 esinumbrit ei pääsenud Riigikokku.

4 kohast tagapool

Ringkonnamandaadiga said Riigikokku vaid 9 inimest, kes asusid 4 kohast tagapool. Kolm keskerakondlast (Sults, Korb ja Repinski) suutsid Riigikokku pääseda nimekirja viimase numbrina, 4 kohaga said sisse Rein Ratas, Yoko Alender, Vladimir Velman ja Kalvi Kõva, 5 positsioonilt Aivar Sõerd ja 13 positsioonilt üllatas Madis Milling.

Kokku 750st kandidaadist vaid 9 suutsid edukalt neljandal kohal või tagapool olles Riigikokku saada. Alates 5. kohast said koha vaid 5 kandidaati.

Kui on selge, kes moodustavad valitsuse ning kes veel kohtadest loobuvad, siis saavad mõned nimekirja tagumised kohti juurde, kuid selge on see, et “kui sa oled neljandast kohast tagapool, siis sul erilist lootust valituks osutuda ei ole“.

Riigikogu kohad jagunesid järgevalt: rohelisega isiku-, boldis ringkonna- ja punasega kompensatsioonimandaadid.

Ringkond 1: Haabersti, Kristiine, Põhja-Tallinn

Ringkond 1

Ringkond, kus mäekõrguse ülekaalu (11 004) sai 2011 valimistel Lasnamäelt vaid 1039 häält kogunud Mihhail Kõlvart. Keskerakonnast on ka kõige väiksema häältearvuga Riigikogu liige (Lauri Laasi 407). Sisse pääses ka 2011 valimistel 308 häält kogunud Kalev Kallo, kes sai 574 häält.

Kui Lauri Laasi sai 407 häälega Riigikokku, siis samas ringkonnas 2433 häält kogunud Neeme Kuningas jäi ringkonnamandaadist ilma.

Riigikogu jutuajamistesse toob põnevust koolidirektor Märt Sults, kellel õnnestus Keskerakonna viimase numbrina koht kindlustada.

Ringkond 2: Kesklinn, Pirita, Lasnamäe

Ringkond 2

Edgari rekordtulemuse kõrval tasub tähele panna IRLi esinumbrite vastasseisu, kus Sven Sester sai vaid ühe hääle rohkem kui Viktoria Ladõnskaja.

Ka selles ringkonnas õnnestus nimekirja viimasel saada koht Riigikogus, kui Mihhail Korb sai 1904 häält. Jällegi ei saanud Keskerakond kesklinnast ühtegi asendusliiget.

“Virtuaalpoliitik” Kimmel kogus oma esimestel Riigikogu valimistel 95 häält, mis tähendab, et Riigikogu koht jäi seekord kaugele. Asendusliikmena tõenäoliselt 815 hääle kaugusele.

Ringkond 3: Nõmme, Mustamäe

Ringkond 3

Kõige kõvema töö tegi selles nimekirjas tõenäoliselt Jüri Ratas, kes oma isale aitas kampaaniat teha ning tõi nimekirja 4 numbri kõige suurema häältega esimeseks. Lisaks sai Savisaare Poeg tõenäoliselt oma nime eest koha Riigikogus.

Refomierakonna peasekretär sai Riigikokku 455 häälega, temast vähemate häältega on vaid Lauri Laasi (407). Lisaks võib end asendusliikme kohal kindlalt tunda ka Eerik-Niiles Kross, sest Urmas jääb Euroopasse.

Ringkond 4: Harju- ja Raplamaa

Ringkond 4

Kõige suuremas valimisringkonnas said Riigikokku koguni 6 Reformierakondlast. Kõige üllatavama tulemuse tegi neist vast 13. asetusega Madis Milling, kes sai 2578 häält. Reformierakonna üldnimekirjas esinumbrite järel teise asetusega Kalev Lillo sai vaid 167 häält ning jäi kohast ilma. Samamoodi jäi 5% kvoot napilt täitmata Karel Rüütlil.

Suur pettumus on ilmselt ka Keskerakonna ringkonna teisel numbril Kerstin-Oudekki Loonel, kes sai 354 häält ehk ei ületanud ringkonna 10% nõuet.

SDE valitsusse saamisel on koha Riigikogus saanud Hardi Volmer.

Ringkond 5: Hiiu-, Lääne- ja Saaremaa

Ringkond 5

Kui viimane koht välja arvata, siis Reformierakonna selge ülekaal oli igal ringkonna kandidaadil. Kui EKRE välja arvate, siis teistest said Riigikokku vaid esinumbrid.

Ringkond 6: Lääne-Virumaa

Ringkond 6

Kõige väiksemast valimisringkonnast said Riigikokku kohad vaid 3 liiget. Sotsidele tõenäoliselt kõige suurema pettumuse valmistanud tulemus, sest vaid 41 häält jäi ringkonnamandaadist puudu ehk Riigikogu kohast peab loobuma ka 2172 häält kogunud Rannar Vassiljev.

Ka EKRE esinumber jäi 2079 häälega Riigikogust välja.

Ringkond 7: Ida-Virumaa

Ringkond 7

Keskerakonna suur ülekaal tõi 4 kohta, lisaks said koha ka SDE ja Reform. Piirkond pakkus suurima pettumuse ilmselt IRLile, kus esinumber Anvar Samost sai 761 häält.

Riigikokku sai ka Keskerakonna nimekirja viimane number Martin Repinski, kes kogus 1556 häält.

Ringkond 8: Järva- ja Viljandimaa

Ringkond 8

Peasekretär Toobal sai hääled kokku ja kompensatsioonimandaadiga koha Riigikogus.

EKRE kandidaat 1883 häält kogunud Jaak Madisson on Riigikogus kõige noorem liige.

Ringkond 9: Jõgeva- ja Tartumaa

Ringkond 9

Nii IRLis kui SDE-s sai ringkonna teine number rohkem hääli kui esimene. IRLi nimekirja esinumber Aaviksoo sai siiski kompensatsioonimandaadiga koha.

Järgmisel kuul kohtuteekonda alustav endine Riigikogu liige Urbo Vaarmann sai nendel valimistel 1314 häält vähem kui 2011. aastal ning jääb sellest Riigikogust välja.

Ringkond 10: Tartu linn

Ringkond 10

Tartus väljus lahingust võitjana Reformierakond erukindral Laaneotsa juhtimisel. Üle tuhande hääle (1197) kogunud Kalle Muuli saaks Riigikokku Margus Tsahkna asendusliikmena. Keskerakonnast läheb Riigikokku tõenäoliselt Aivar Riisalu abikaasa, sest Aadu Must jääb Tartusse. Ringkonna kolmanda tulemuse tegi SDE esinumber Mihkel Raud.

Ringkond 11: Valga-, Võru- ja Põlvamaa

Ringkond 11

Ringkond, kus 18 inimest sai IRL teletähest rohkem hääli, kuid kõige viimase kompensatsioonimandaadi saanud Aunastel on koht Riigikogus olemas.

Tublid tulemused tegid 2386 häält kogunud Liina Kersna Reformist ja SDE neljas number Kalvi Kõva, kes sai 2082 häält. Riigikogust jäi välja ERRi ajakirjanik Igor Taro, kes sai tublid 1202 häält.

Ringkond 12: Pärnumaa

Ringkond 12

Harjumaa järel teine ringkond, kus jagati välja kolm isikumandaati: Kivimägi, Helme ja Simson.

Andres Metsoja pani paika IRLi “esinumbriks või mitte midagi” seatud Annely Akkermanni, saades teise numbrina 636 häält rohkem. Teise numbrina suutis Riigikokku sõuda ka Jüri Jaanson. Paljudel teistel sportlastel läks *****

Kokkuvõte

Valimised on selleks korraks läbi ja lähiajal saab teada, kes teeb koalitsiooni ehk saab riigipirukast suurema tüki. Seejärel tuleb tabel uuesti teha, sest riigikokku tuleb loobujate ja valitsusse minejate asemel pea 20 uut asendusliiget.

“Virtuaalpoliitikuna” sain kampaaniast palju positiivset tähelepanu ning kindlasti jätkan poliitanalüüsidega. Esimeses kampaanias kutsun üles valimiskulutuste piiri panema – selleks on vaja petitsioonile kokku koguda 1000 häält. Aita kaasa – 90 päeva on veel aega!

Petitsioon