Riigikokku pääsemise võimalus 2: ringkonnamandaat

Eestis on 12 valimisringkonda. Vabariigi Valimiskomisjon jaotab oma otsusega Riigikogu 101 mandaati valimisringkondade vahel vastavalt valijate arvule. Kõige rohkem Riigikogu mandaate läheb jagamisele Harju ja Raplamaal (14) kõige vähem Lääne-Virumaal (5).

Enne valimisi panevad erakonnad ringkondades paika nimekirjad, kus tuntumad inimesed on eespool (ja kõige viimasel kohal). Esinumbriteks seatud tuntud nimed on üldjuhul oma koha Riigikogus kindlustanud, sest kindlat erakonda valivad inimesed eelistavad pikema süvenemiseta erakonna poolt esikohale seatud inimest.

Ringkondadest pääsevad Riigikokku siiski paarkümmend inimest rohkem kui vaid esinumbrid ehk minusugusel aktivistil on ringkonnamandaat ainus võimalus Riigikokku pääsemiseks, sest ringkonnad on avatud nimekirjadega – kes rohkem hääli saab, see on nimekirjas kõrgemal kohal.

Näiteks: eelmistel valimistel oli SDE nr.2 valimisringkonna nimekirjas Andres Anvelti (3441 häält) järel II kohal Vadim Belobrovtsev kes sai 600 häält. Nimekirjas IV olnud Barbi-Jenny Pilvre-Storgard, kogus valimistel hääli rohkem (1187) ja tõusis nimekirjas II kohale. Kuigi Barbi Pilvre kohe valituks ei osutunud, sai ta 2014. kevadel Riigikokku valitsusse läinud Andres Anvelti asendusliikmena.