Savisaar: Teil ei ole ju hääli

Eilsel Tallinna Linnavolikogu istungil, ütles Edgar Savisaar Riigikontolli arvamuse alusel põhineva umbusalduse kohta: “Mille üle Te võitlete, mille eest Te täna sõdite – Teil ei ole ju hääli!“, andes sellega mõista, et valimistel saadud suur häältesaak (39 932) on tähtsam kui mõni süüdistus.

httpv://www.youtube.com/watch?v=3E8mgsRI60o

Loomulikult vastandus Savisaar oma kõnes Reformierakonnale ja Taavi Rõivasele, sest mõlemal on kasulik kui tekib jälle lihtsustatud valik – “Kas oled meie poolt või oled meie vastu?”

Savisaare 3 Eesti Vabariiki

Edgar Savisaarel on suured teened Eesti iseseisvumise taastamisel – “Mõtleme veel” telesaates tegi just tema ettepaneku luua perestroika toetuseks Rahvarinne, mis sai Eesti iseseisvuse loomise üheks tähtsamaks initsatiiviiks. Kuigi ka Rahvarinde alguspäevil kinnitasid selle juhid, et eesmärk ei ole NSVL-st välja astuda, vastukaaluks teistele, kes olid sel hetkel radikaalsemate lähenemistega, ei saa seda Rahvarindele pahaks panna.

Rahvarindest sai alguse “Suur Vastasseis” Savisaare ja paljude teiste Eesti poliitikute vahel, sest enne iseseisvumist oli põhiküsimuseks – kas Eesti iseseisvus taastatakse või luuakse uus Eesti Vabariik. Savisaarel oli selge nägemus, et oli esimene Eesti Wabariik, oli okupatsioonideaegne Teine Eesti Vabariik ja nüüd oleks vaja luua Kolmas Eesti Vabariik. Teised pooldasid, iseseisvumise taastamist ehk on olnud ainult üks Eesti Vabariik, mida 50 aasta jooksul okupeeriti. Põhiküsimusest sõltusid kõik teised küsimused – a’la õigusjärgsed omanikud jne.

Kui Savisaare tahtmine oleks peale jäänud, siis me täna ei tähistaks 24. veebruaril Eesti Vabariigi aastapäeva, sest sellisel juhul oleks Eesti Vabariigi aastapäev 20. august, mida me täna tähistame oluliselt väiksemalt taasiseseisvumise päevana.

Savisaare kõige suurem teene

Minuarust ei ole Edgar Savisaare kõige suurem teene iseseisvumise taastamisele kaasaaitamine, vaid venemeelse jõu ärahoidmine Eesti poliitareenilt. Lihtsale venelasele meeldib, kui on olemas üks mees, kes kõike teab ja oskab. Ta andestab talle kõik vead ja annab valimistel hääle. Mulle meeldib, et Eestis on selleks Edgari, mitte Vladimiri nimeline-mees.

Kui ma oleks vandenõuteoreetik, siis arvaksin, et mingid tegelased, kes otsustavad oluliselt rohkem kui erakondade tagatoad, leppisid kunagi kokku: Edgar – sina võta need venemeelsed hääled ja las teised tegelevad eestlastega. Sedasi on konflikt olemas, kuid kõik nupud mängulaual on omade käes.

Savisaare kõige suurem miinus

Vabariigi SünnimärgidKalle Muuli kirjutab oma raamatus “Vabariigi sünnimärgid“, et Savisaare suurim probleem on jonnakus – kui sa ei ole meie poolt, siis sa oled meie vastu. Vabariigi algusaegadel nägi Savisaar tonti isegi seal, kus olid tema suured toetajad. Sarnane kompleks on kõigil suurtel juhtidel ja õpetajatel, kes olukorras, kus kõik on peaaegu olemas, hakkavad ka kõige lähedasemaid kahtlustama.

Reform tahab konflikti

Reformierakond soovib, maksku mis maksab, ka nendel valimistel tekitada konflikti – vali meid või muidu tuleb Savisaar. Ma arvan, et see võib neil jälle õnnestuda. Sama soovib ka Keskerakond. Savisaar andis eilsel volikogu istungil märku, et Riigikontolli, prokuratuuri, KAPO ja teiste ametkondade süüdistused ei loe midagi, sest rahvas on andnud talle suure hulga hääli. Viimast rõhutasid ka mitmed teised Keskerakonna liikmed.

Savisaar saab valituks

Mul on hea meel, et Savisaar on olemas. Kui teda ei oleks, siis võiks tekkida oluliselt radikaalsemate mõtetega Vladimir või Ivan, kelle kõrval Savisaare iluuisutamised oleks lapsemäng Jelenaga.

Edgar Savisaar saab Riigikokku. Kui midagi nendel valimistel üldse kindlat on, siis see, et ainsa Eesti poliitikuna, kes alates 1992. aasta valimistest alates on saanud isikumandaadi jagu hääli, osutub Savisaar ka nendel valimistel valituks. Kuna teised erakonnad on lubanud Savisaarega mitte koostööd teha, siis aprillist alates jätkab Edgar linnapeana ehk loobub oma Riigikogu kohast.

Seega – kui Sina, kallis blogilugeja, oled Savisaare valija – vali Keskerakonda (kujutage nüüd ette olukorda – SDE nimekirjas olev kandidaat soovitab oma ringkonnas valida Keskerakonda:), kuid ära anna oma häält Savisaarele, sest ainult sellisel juhul saad sa otsustada, kas Riigikokku saab Olga Ivanova, Kalle Klandorf, Toomas Vitsut, Jelena Glebova või keegi teine. Aga anna mulle andeks, ma ei oska ühtegi neist soovitada.

Kokkuvõte

EkspressTänase Eesti Ekspressi juhtkirjas ütleb Allan Tankler Viktor Vassiljevi steriliseerimise kohta – “Ütled midagi piisavalt hullu, et inimesed sellest pöördesse lähevad ja kui suudad järgnevas madinas 5-10% valijaid enda taha rivistada, oledki Riigikogus”.

Nüüd hakkas mul kogu selle pika loo kirjutamisest natuke halb, sest olen osaline selles, et Savisaar saab jälle tähelepanu. Ja kui sa sellele loole “Like/Meeldib” vajutad, oled ka Sina selles osaline!