Kuulab siia! Algab septembris EIJOOKS!

[vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_single_image image=”8048″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_rounded” onclick=”custom_link” img_link_target=”_blank” link=”https://www.facebook.com/septembriseijoo/videos/494978724308690/”][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_column_text]

Kuulab siia – algab septembris EIJOOKS! Sel laupäeval algab 15-aasta alkoholivaba septembrit. Vikerhommikule antud intervjuus, tuletasin meelde, et kogu projekt sai alguse 2003. aasta 1. oktoobril ühest Eesti Üliõpilaskondade Liidu kontori katusel joodud õllest.

Mõtlesime, et järgmisel aastal kutsume punti ka mõned sõbrad, kuid eluilmas ei suutnud uskuda, et sellise absurdse ideega liitus kohe esimesel aastal üle 300, aastaid hiljem üle 10 000 ning eelmisel aastal üle 22 000 inimese.

Tegelikult ei ole üldse vahet, kes ja miks sellise absurdse ideega kunagi alustas, sest juba esimesel aastal, kus internetimaailmas kehtisid veel reeglid, et www.septembriseijoo.ee domeeni võtmiseks tuli luua eraldi MTÜ Septembris Ei Joo, mis tänaseks on juba ammu Äriregistrist kustutatud, osales selles niivõrd palju erinevaid inimesi, et mingit ühist nimetajat ei olnud võimalik välja mõelda:

  • mõni ühines kampaaniaga selle esialgsel mõttel, et kui pagana hästi võib üks õlu 1. oktoobril maitsta,
  • mõni tahtis lihtsalt proovida, et vajadusel mõnel peol öelda, et “september”,
  • mõni mõtles, et sellega hoiab alkoholile kulutatavat raha kokku (aastad on näidanud, et see ei ole argument – raha kulub niikuinii ära!),
  • mõni, keda tänaseks on sadu, võibolla isegi tuhatkond, kes absoluutselt alkoholi ei tarvita, ühinesid seetõttu, et üritust toetada ja sellega ka oma sõpru motiveerida,
  • mõni “humorist” osaleb selleks, et juba esimesel septembril anda teada, et “ei saanud hakkama”.

Minu jaoks on see projekt ammu “käest läinud” ja mul on hea meel, et Tervise Arengu Instituut on selle teemaks võtnud. “Septembris ei joo” on tudengi- või rahvaalgatus ja selle on tegelikult loonud kõik need, kes on selles “aastate jooksul” erinevatel põhjustel osalenud.

Sellegipoolest on kõik need aastad kehtinud vaid üks reegel – alkoholivaba kuu (või maraton) algab 1. septembril ja lõppeb 30. septembril ehk ka Tervise Arengu Instituut nõustus faktiga, et 1. oktoobril on täiesti ok teha üks õlu (vm alkoholisisaldusega jook), sest huumor peab selle projekti juurde jääma!

Õnneks (või kahjuks) on selle aasta maratoni lõpp pühapäeval, 30. septembril kell 23:59:59, mis on pühapäeva õhtu ehk ilmselt tuleb rekord ka nendest osalejatest, kes oktoobris “ultramaratoniga” jätkavad.

Sarnased ettevõtmised

Sarnaseid ideid võib leida ka mujalt maailmast:

“Septembris ei joo” on ja jääb projektis, milles on ainult üks tõsiseltvõetav reegel – septembris alkoholi ei joo! Kõike muud tuleb võtta huumoriga.

Siiski ei oleks kaks tudengiaktivisti 1. oktoobril 2003. aastal eluilmas suutnud EÜLi Villardi tänava kontori katusel ühe õlle kõrval suutnud ette kujutada, et Luule Komissarov ütleb ühel päeval: “Kuulab siia! Algab Septembris EIJOOKS!”

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]