Sinu hääle väärtus on 100 eurot

Kas oled mõelnud miks Riigikogu kandidaadid enne valimisi sedasi pingutavad? Kõrgepalgalised ja -haritud parlamendiliikmed ning muud tähtsad tegelased ei pea paljuks ühistranspordis pastakaid, turupeal mett või ukse taga tikutopse jagada. Kui palju on Sinu hääl reaalselt väärt, et koos kuluhüvitistega pea 4000 eurot tasu saavad isikud tulevad seda ukse taha paluma?

Erakondade Järelvalve Komisjoni arvutustest valimiskulutuste suhtest häälte arvuga selgub, et ühe hääle maksumus 2011. aastal oli 7,80 eurot. Aga see number ei räägi palju kandidaadi isiklikust (rahalisest) motivatsioonist enne tööd bussipeatuses inimesi peatada ja peale tööd ukse taga koputamas käia.

Järgneva arvutuskäigu mõte on välja tuua Sinu hääle tinglik väärtus, kuid mitte selleks, et saaksid poliitikuid kiruda, vaid selleks, et mõistaksid valimistel osalemise tähtsust.

100 eurot hääl?

Riigikogu liikme palk on 3464,5 eurot kuus, millele lisandub võimalus saada ca 1000 euro eest kuluhüvitisi. 4. aasta peale teeb see kokku üle 214 000 euro.

Tänase Riigikogu liikmete keskmine häältesaak on 2181. Nende numbrite jagamisel saame:

4 aasta tasu / keskmine häältearv = 98,2 eurot.

Tegemist on tingliku ja lihtsustatud arvutustehtega, mis ei ole kindlasti otseses seoses, sest Riigikogu liikme palga näol on tegemist töötasu, mitte lotovõiduga. 

Järeldused

1) Kui mõistad, et sind valimisnänniga tüütav poliitik saab ühe hääle eest kordades suurema tasu kui pensionit pakkuv müügimees ostukeskuses, siis saad aru, miks kui uksest välja lendab, aknast tuleb ta…

Ärge saage valesti aru, poliitikute otsesuhtluses valijatega ei ole midagi halba, see on kindlasti parem kui sisutühi valimisplakat või telereklaam. Kui suhtlus jääb tasemele “siin on Teile kindad, kilekott või tikutops – valige meid!“, siis võiks telekapuldist poliitiku välja lülitada.

2) Sul ei ole seda 100 eurot! Saad ainult otsustada, millisele seltskonnale ja kellele konkreetselt oma 100 eurot annad. Kui sa valima ei lähe, siis Sinu 100 eurot ei lähe kuskile kaduma, vaid sellevõrra tõuseb LIPO poe järjekorras seisva pensionär Sveta hääle väärtus.

ValimisedSveta ei anna oma häält ülehomme algavatel e-valimistel Mobiil-ID või ID-kaarti kasutades, kuid Sveta läheb kindlasti valima. Ära anna oma sadat euri Svetale!