Soojad punasetriibulised nimekirjad

[vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_column_text]113. aastat tagasi kirjutas Eduard Vilde raamatu “Minu esimesed triibulised“. Selle loo viimane lõik näeb välja:

“Siiamaani oli mind ainult ema karistanud —
õrnalt ja harva, nagu esimest ning ainumat last
karistatakse; palja ihu peale polnud ta mind veel
kordagi löönud. Täna aga läks järg isa kätte, ja ta
alustas ettevalmistusi, mis mu ihukarvad püsti
ajasid. Väljast toodi kohutav vitsakimp sisse, aknad
lükati lahti, et mu kisa mõisamajja kuulduks, ja siis
kisti mu märjad potisinised jalast. Mis lõppeks tuli,
selle peale, oh lugeja, lase mind laotada häbelik
kate ning lepi sellega, kui sulle kaeblikult kõrva
sosistan: „Isa käest sain täna — oma esimesed
triibulised! Soojad punasetriibulised!””

Riigikogu arutas eile samas vaimus Marianne Mikko eestvedamisel Riigikokku jõudnud eelnõu, milles peaks üleriigilises valimisnimekirjas olema esimese 20 kandidaadi hulgas mehi ja naisi võrdselt.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond väärib seetõttu korralikke “sooje punasetriibulisi”, sest õiglusest ja demokraatiast jutustab oluliselt paremini nimekiri SDE viimaste valimiste programmiline punkt, kus riigikokku pääseb rahvalt saadud häälte abil, mitte üleriigilise nimekirja alusel. Vabaerakond esitas peale valimisi isegi sellekohase eelnõu, aga opositsioonis oleva erakonna ettepaneku kohaselt pandi see riiulisse.

Aasta enne 2015. aasta Riigikogu valimisi ütles Riigikogu põhiseaduskomisjon, et üleriigiliste valimiste avatud nimekirjad on küll tore mõte, kuid aasta enne valimisi ei ole mõtet valimiste korda muuta. Kinniste nimekirjade eesmärk on saada Riigikokku parteisõdureid, kuid avalikkusele põhjendatakse seda ’90 aastate loosungiga, et siis saavad Riigikokku ka oma ala spetsialistid, kes viimaste valimiste põhjal oli nii Toobal kui Kukk, kui ka mitmed teised “oma ala spetsialistid”, a’la Peep Aru.

Täna on järgmiste Riigikogu valimisteni aega vähem kui 2-aastat. Ennustan, et lähima 9 kuu jooksul sel teemal miskit ei muutu ja siis on jälle “liiga vähe aega, et valimiste korda hakata muutma“.

K***di sotsid – tegelege avatud nimekirjadega, mitte triibulistega!

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]