Jällegi on teemaks tõusnud Riigikogu valimiste avatud nimekirjad ehk Vabaerakonna algatus “Riigikogu valimise seaduse muutmise seadus 3 SE” on jõudnud ka Aktuaalse Kaamera uudistesse.
Uudis poleks uudist väärt, kui koalitsioon oleks selles üksmeelel. Üllatuslikult selgub, et juhtpartner ehk Reformierakond ei toeta avatud nimekirju. Kommentaari andnud põhiseaduskomisjoni esimees Kalle Laanet (2005-2012 Keskerakond, 2014-…. Reform) tõdes, et “võrreldes 1992. aastaga on tegemist langustendentsiga”.
Võrreldes 1992. aastaga on tõepoolest mitmed asjad vahepeal muutunud, näiteks erakonnaseadus.
Spetsialist Toobal
Keskerakond avatud nimekirju ei toeta. Priit Toobal tuletas meelde, et kinnised nimekirjad said loodud eesmärgiga “tuua parlamenti neid spetsialiste, kes väga suured häältemagnetid ei ole, aga on oma valdkonnas suured spetsialistid“.
Spetsialist Toobal on Riigikokku valitud 2011. ja 2015. aastal ainult tänu sellele, et on erakonna üldnimekirjas kõrgel kohal. Lisaks Toobalile said sel aastal Keskerakonnast Riigikokku “kuluhüvitiste spetsialist” ehk 930 eurot kuus maksva Mercedes-Benzi ML Bluetec 4Maticu liisinud Kersti Sarapuu, “Tallinna President” Toomas Vitsut, “autojuhtimise spets” Kalev Kallo ja 407 häälega ka Lauri Laasi.
Kuigi 10 keskerakondlast said Riigikogu valimistel üle 1000 hääle ja ei saanud valituks, on meil pikema jututa selge, et Eesti vajab parlamenti mitte neid, kes hääli saavad, vaid partei poolt määratud “oma ala spetsialiste”.
Juba enne valimisi oli selge, et lisaks Keskerakonna (endisele) peasekretärile saab Riigikogu liikmeks ka Reformierakonna peasekretär Martin Kukk (456 häält). Reformierakonnas oli paarkümmend kandidaati, kes said peasekretärist rohkem hääli, kuid kes Riigikokku ei pääsenud. Kahjuks ei ole need liikmed ka nende seas, kes saaks avatud nimekirjade poolt täna hääletada.
16 703 kadunud häält
Peale kevadisi valimisi tõin välja, et kinniste nimekirjade kasutamisel läks valimistel kaduma üle 16 700 hääle. Ca 20% Riigikogu koosseisust oleks teine, kui Riigikokku saaksid need, kes koguvad valimistel rohkem hääli, mitte need, kes on partei poolt “spetsialistiks” ehk üldnimekirjas kõrgele kohale nimetatud.
Avatud nimekirjade poolt on Vabaerakond, koalitsioonist toetavad ideed ka sotsid ja IRL, Keskerakond on vastu, Reform pole seisukohta kujundanud, EKRE käest AK arvamust ei küsinud või ei saanud?
Koalitsioonipoliitika on kauplemise kunst. Ühe partneri idee toetamise eest küsitakse toetust mõnele teisele oma ideele. Kui Reform hoiab seisukohta avaldamist kauplemise eesmärgil, siis vähemalt see eelnõu ei tohiks olla kauplemise koht. Vabaerakond, IRL ja sotsid – saatke eelnõu hääletusele, vaatame hiljem nimeliselt, kes oli poolt ja kes vastu.