Täna muudame põhiseadust

Täna jõuab Riigikogu saali seaduseelnõu 703, mille eesmärk on langetada valimisiga kohaliku omavalitsuse valimistel 18. eluaastalt 16. eluaastale.

Eesti Vabariigi põhiseadust pole just ülemäära palju alates 1992. aastast muudetud, mistõttu tegemist on riiklikult suhteliselt olulise otsusega, kuigi hinnatakse, et sisulist mõju kuni 24 000 valija lisandumisel ei ole.

Kiitus Riigikogu kantseleile

Riigikogu kantselei on saanud kõvasti kriitikat uue veebilehe tegemisel, eriti selle maksumuse eest, kuid niivõrd selget ja ülevaatlikku uudist kui selle seaduseelnõu puhul Riigikogu veebis, varasemalt ei ole tähele pannud. Uudisesse on lingitud nii seaduseelnõu taust, selle pooleteisttunnine videokokkuvõtte põhiseaduskomisjoni istungilt, ettekanded kui isegi link Riigikogu Facebooki arutelu postitusele.

httpv://www.youtube.com/watch?v=9Ss9vOxemm8

Kui midagi lisada, siis edaspidi võiks seaduseelnõu lehel olla lisaks seletuskirjale ja lugemise tekstile ka videokokkuvõtted komisjonide istungitest.

16-aastaselt erakonda?

Valimisea langetamises ei ole midagi taunitavat, sest kui erakonnad võtsid eelmisel aastal oma ridadesse ka 101-aastaseid liikmeid, siis kindlasti enamus 16-aastaseid, suudavad teha paremad otsuseid, kui ID kaardiga hääletavad 90+ pensionärid.

Mõnevõrra huvitavam küsimus on, kas ka erakonnaseadust plaanitakse muuta, et juba 16-aastaselt võiks erakonna liikmeks astuda? Äriregister näitab, et pea pooltuhat inimest on astunud alla 18-aastasena mõnda erakonda (kurioosseim näide on 9-aastase kohta).

Seaduseelnõu suurim pluss on noorte seas poliitilise teadlikkuse tõus. Suurimaks miinuseks on aga alates 1. septembrist 2017 kõikides keskkoolides ja gümnaasiumites algav räige poliitiline propaganda. Võib vaid ette kujutada, mis hakkab toimuma koolides, kus direktor on mõne erakonna liige.

Kohaliku omavalitsuse volikogude valimised toimuvad 15. oktoobril 2017. Annan teada, et kandideerin.