Testi, kas kandidaat väärib Sinu häält?

Riigikogu valimised juba käivad, sest laupäeval algasid hääletamised Eesti välisesindustes. Siiski on valimiste suurem avapauk alles ees, kui neljapäeval kell 09:00 hommikul algab e-hääletamine ja 3 tundi hiljem eel-hääletamine.

Suure tõenäosusega on Sul erakondlikud eelistused suures plaanis paigas, kuid kas oled otsustanud kellele isikuliselt Sinu hääl läheb? Loodan, et sa ei ole oma otsust teinud kehvast müügimehest, kes uksele koputas ja kindad, pastaka või lastele tikutopsi kinkis, vaid oled mõelnud põhjalikumalt. Annan Sulle poliitneutraalse spikri, mida jõuad veel enne valimisi ära proovida.

Erakondlik eelistus

KompassAlusta oma vaadetele lähima erakonna leidmisest kasutades ERR Valijakompassi ja/või DELFI Valimismootorit. Vaata, millised erakonnad on sinu vaadetele kõige lähemad ning kas nende vahed on suured või vaid mõne protsendi ulatuses.

Vali välja 1-3 erakonda, kelle kohta uurid lähemalt programme ja oma ringkonna kandidaate.

Erakondade lubadused

Erakonnad on küll kokku pannud põhjalikud programmid, kuid kahjuks ei ole nad välja toonud prioriteetsemaid lubadusi ehk peale valimisi sõltub kõik niikuinii sellest, mis koalitsioonilepingusse saab.

Siiski, kui viitsid programmi või mõtetega kasvõi lühidalt tutvuda, saad erakonnast parema pildi ja kandidaadile esitada sisukama küsimuse (vt all).

Sobiv kandidaat

Vaata Vabariigi valimiskomisjoni, DELFI või ERRi lehelt välja eelistatud erakonna kandidaatide nimekiri. Tõenäoliselt on esimene nimi kõige tuntum, kuid soovitan sul esinumbrile oma häält mitte anda. Vaata, kas neljandast kohast tagapool on mõni tuttavam nimi või googelda paari kandidaati (sest VVK lehelt ei leia kandidaadi enda sõnumiga linki).

Ära jäta kandidaadi valikut selleks ajaks kui valimiskabiini lähed, sest siis annad hääle suure tõenäosusega esinumbrile ehk sinu hääl palju ei otsusta või originaalsem olles – viimasele numbrile, kuid kas arvad, et erakonnad seda ei tea?

Saada e-mail

Kui oled sobiva(d) kandidaadi(d) välja valinud, siis võta ühendust. Kõige lihtsam viis on saata e-mail. Küsi näiteks mõni asjalik küsimus. Kui oled oma küsimuse esitanud personaalselt ehk on näha, et see ei ole saadetud kõikidele kandidaatidele korraga ja see on viisakas vormis, siis suure tõenäosusega saad ka vastuse.

Oma viimase otsuse saad teha vastuse sisu või selle põhjal, kas see üldse saadeti. Kui Riigikogu kandidaadil on aega, et ukselt uksele käia ja valimisnänni jagada, aga mitte e-mailile vastata, siis tõenäoliselt ei vääri ta Sinu häält.

Kokkuvõte

Personaalne kontakt on poliitikule kõige tõhusam viis häälte saamiseks, kahjuks loevad poliitikud kontaktiks ka mõnekümnesekundilist kingituse üleandmist. Kui soovid sisukamat vastust, siis saada kandidaadile, kellele soovid hääle anda, ise küsimus. Vastusest saad aru, kas ta väärib Sinu häält.

Kui Sa ei plaani valima minna, siis pole hullu – Vabariigi valimiskomisjon aitab ka lapse nime valikul:

httpv://vimeo.com/119735973