“The Leiner Effect” ehk ausalt erakondade sisevalimistest

Leiner EffectIRLi peakontor ei suutnud tõenäoliselt ka kõige suuremas aastapäeva järgses p(r)ohmakas ette kujutada, et eelvalimiste viimasel päeval on valimisnädala Eesti Ekspressi esilugu Silvergate stiilis “The Leiner Effect”.

Tänane Tartu Raatuse kooli õppe-arendusjuht ja endine Res Publica Tartu piirkonna tegevjuht Rene Leiner ei oleks saanud erakonna jaoks halvemal ajal oma ausa ülestunnistusega välja tulla. Isegi Maire “maksuekspert” Aunaste intervjuu ei pruugi erakonna mainele sedasi mõjuda, sest kui Mairele võib maksud andeks anda, siis ülestunnistus kruvikeeraja abil valimiskastide põhjade avamisest ja piisaval arvul otsustavate häälte lisamisest, et erakonna tähtsamad tegelased (Ergma, Sester, Herkel jt), saaksid valituks, on veidi teine ooper.

Artiklist tuli tavainimesele palju ilmsiks ka kampaaniakulude rahastamisest ja aruandlusest. Näiteks kuidas said 2007. aasta valimistel Tõnis Lukase või Margus Tsahkna isiklikud valimiskulud olla 0 krooni? Kuid seda mäletame juba Silvergatest, sest siis rääkis Rene Leiner samal teemal ka IRLi kohta. Näiteks olukord:

Kell 18:00. Parteikontor. 

Ukse ette saabub must auto suurärimehe firmast. Aken avaneb. 

“Palju vaja on?”

“Nelikümend”

“Ok. Siin on 50. Las 10 jääb seemneks”

Aken sulgub. Auto lahkub. 

Väga võimalik, et mõni tänane parteikontori “Leiner” tuleb sarnaste avaldustega välja 5-10 aasta pärast ka nende valimiste kohta, sest “väga palju on asju, mis alles ootavad või laagerduvad”.

The Leiner Effecti võib pidada olukorraks, kus kunagine tõsine parteipoliitik tunneb tegude üle südametunnistuse piinu ja loodab, et nende avalikustamisega muutub maailm paremaks. Mõned päevad enne valimiste lõppu sellise ülestunnistuse väljatulemisega saab kindlasti rohkem tähelepanu, kuid tõenäoliselt kindlustab IRLi endisele tegevjuhile sarnase saatuse nagu Silver Meikar Reformierakonnas. Raatuse kooli arendusjuhti see tõenäoliselt palju ei häiri, kuid veel vähetõenäolisemalt hakkab IRL teemale üldse reageerima.

Viga on süsteemis

Sarnaselt Silver Meikarile väidab ka Rene Leiner, et viga on süsteemis, mitte konkreetses erakonnas. Tuleb nõustuda, sest IRL ei ole kindlasti ainus erakond, kus analoogselt käituti.

Artikli põhisõnum võtab teema veel laiemalt kokku – riik algab Sinust! Kui kasutad juriidiliselt korrektseid või vähemkorrektseid skeeme, et saada teenuseid soodsamalt, ettevõtte kaudu või kasutad nõukogude mentaliteediga ettevõtte vara, siis ei tasu erakondadelt ja poliitmaniakkidelt paremat oodata.

Kokkuvõte

Inimloomusele on teatud skeemitamine omane. Näiteks mõnikord võib ettevõtja tõesti keset päeva tööautoga spordisaali sõita. Kui erakonnad tekitavad seaduste näol piiranguid (a’la 1000 euroste arvete deklareerimine) kuidas ettevõtjaid ja maksumaksjad ausamaks saada, siis ka valijatel peaks olema võimalus erakonnapoliitikat ausamaks muuta. Näiteks valimistel otsustada, kes peasekretäride asemel Riigikokku pääsevad.