Toeta valimiskulutustele piirangute seadmist

Veel loetud päevad toovad Riigikogu kandidaadid meile “õigete valikute” tegemise eest mett, pastakaid, kruusakive ja rasestumisvastaseid vahendeid. Veel loetud päevad näeme teleekraanilt Ivo “3000 sulas” Linna soovitusi ja Valimiste Valvurite “autahvli parimaid“. Mis tundega mõtled, et osa sellest palaganist oled maksumaksjana ise kinni maksnud?

Pealtnägija ERREelmise nädala “Pealtnägija” näitas 2013. aasta valimiskulutuste põhjal, et erakondadel ei ole vahet, kui palju raha ühe hääle saamiseks kulutatakse. Tänane “The Leiner Effect” näitab, et tegelik kulu võib olla veelgi suurem.

Valimiskulutuste ülempiir

Lõin petitsiooni “Valimiskulutuste ülempiir”, sest erakonnad ei peaks enne valimisi olema süüdimatud rahakulutajad, kelle kohta EJRK aseesimees Kaarel Tarand ütles: “Tahan, ostan kommi, tahan, ostan õhupalle. Mismoodi see õhupall hääleks konverteerub, tõenäoliselt ei teata üheski erakonnas“.

Petitsioon Valimiskulutused

Valija ei saa erakondadele ette kirjutada kuidas kampaaniat teha, kuid ülempiir (a’la 500 000 eurot) paneb erakonnad kriitilisemalt mõtlema, kui suur osa panna sellest välireklaami, meepurki või telereklaami.

Mihkel Kärmas ütles Pealtnägija loo lõpus: “Üsna ootuspäraselt on valimiste suurimad kulutajad piirangute vastu. Ainsad, kes selgelt toetavad kuludele piiri panekut, on sotsid“. Kuid selleks, et teada kes on need erakonnad ja saadikud, kes maksumaksja raha sooviks valimistel piiramatult kulutada, peab küsimus jõudma Riigikokku arutlusele. Selleks on vaja:

1000 häält

Juhul, kui petitsioon saab 1000 häält, siis vastavalt kollektiivse pöördumise esitamise seadusele on Riigikogu komisjon kohustatud seda arutama. Vaid paari klikiga saad aidata kaasa valimislaristamise lõpetamisele. Anna oma toetushääl Petitsioon.ee lehel!