Tõstame Riigikogu liikmete palka!

Eesti Päevaleht on jälle Riigikogu liikmete kuluhüvitiste teemal saagima hakanud. Milles probleem – mõtlevad rahvasaadikud on saanud aru, et 3000+ eurosele palgale on küluhüvitiste abil iga kuu veel vähemalt tonn välja kasseerida ning üks kasulikumaid viise selleks on liisida 4-aastaks auto.

Kuluhüvitised on meedial juba aastaid hambus, sest Riigikogu liikmed on majoneesi-, ühel päeval võetud bensiini ja diislitšekkide ja endalt autot rentimisega (isegi olukorras, kus juhilube ei omata), selleks põhjust andnud. Lahendus on lihtne:

Tõstame Riigikogu liikmete palka!

Ahh, möhh, mida – kas tõesti peaks niigi kõrget tasu saavad riigikogulased palka veelgi juurde saama? Hoia emotsioone tagasi ja loe edasi: 

2012. aastal muutus Riigikogu liikmete palgasüsteem ning see on määratud kindla koefitsiendiga (0,6) kõrgeimast palgamäärast (hetkel 5200). Üle 3000 eurosele palgale on Riigikogu liikmetel võimalik saada ka kuni 1042.- euro eest kuluhüvitisi.

Lõpetame selle kuluhüvitiste jama. Kuna on aru saada, et ükskõik mitu traktorit Riigikogu ette ei tooda, saadikud oma palka ei hakka vähendama (loe: kuluhüvitisi ära jätma), siis lepime ka sellega. Rahvaesindajate ülalpidamine on põhjendatud kulu, teeme selle lihtsaks ja arusaadavaks:

  1. Riigikogu kantselei arvutab välja alates 2012. aastast kasutatud kuluhüvitiste kuu keskmise.
  2. Summa liidetakse tänasele palgale ning seaduses muudetakse vaid ühte numbrit – koefitsient o,6 asendatakse 0,7 või mis iganes see number ka ei ole.
  3. Kõik Riigikogu liikmed hakkavad saama samasuurt palka, millele võib lisanduda “kaugeltnurga saadikute” elamiskulud.

Mis muutub?

Maksumaksja kulu rahvasaadikute ülalpidamiseks ei muutu. Kogusumma on täpselt samasuur kui siiani, isegi oluliselt selgemini ette ennustatav.

Saadikud võidavad tööajas – tšekkide kogumise ja aruandluse töö jääb ära. Lisaks palju positiivseid emotsioone, et meedia sel teemal enam ei nori.

Riigikogu kantselei vähendab raamatupidamise tööd. Igakuine saadikute aruandlus, Statoili kütusetšekilt kabanossi mahaarvestamine ja muu jama jääb ära. Saab võtta vaba päeva või millegi olulisemaga tegeleda.

Kes võidab, kes kaotab?

Peamiselt võidavad need “ausamad” saadikud, kes kuluhüvitisi eriti ei kasuta – keskmine palk tõuseb. Kaotaksid need “nutikad”, kes on aru saanud, et kuluhüvitised on mõeldud viimase sendini väljavõtmiseks.

Lisaks võidaksid Riigikogu kantselei raamatupidajad veidi puhkeaega.

Väidan, et kui Riigikogu liige saab 3000+ eurot palka ning 1000 kuluhüvitisi, siis oskab ta väga selgelt põhjendada, miks ta peab 930 eurot kuus maksva Mercedes-Benzi ML Bluetec 4Maticuga valijatega kohtumas käima. Samas, kui Riigikogu liige saaks 4000.- eurot palka, siis suure tõenäosusega ta sellist liisingmakset endale ei lubaks.