Testisin eile Talinna vanalinnas UK startupi Heygo virtuaalturunduse turismilahendust. Tegin tunniaajase otseülekandes giidituuri, milles rääkisin lugusi Tallinna ajaloost ja tutvustasin huvilistele meie tänast elu-olu.
Teen täna testist kokkuvõtte, sest enne oma esimest proovi ei osanud ma absoluutselt ennustada, milline huvi asja kohta võiks olla. Natuke siiski lootsin, et kodus ülekannet jälginud abikaasa viskaks mulle tippi, sest sedasi saaksin teada, millise protsendi Heygo sellest endale võtab.
Ettevalmistus
Kuna tegemist oli minu esimese katsetusega, siis valmistasin korralikult ette – otsisin põnevaid fakte Tallinna ajaloost, panin paika marsruudi jne.
Mõned legendid on päris lõbusad – näiteks kas teadsid, et ainus avalik hukkamine, mis toimus vanalinna müüride sees sees, oli 1695. aastal, kui pahane rahvamass korraldas hukkamise preestrile, kes sooja õlle toonud ettekandjale selle tagasi viskas ja sedasi ettekandja kogemata tappis. Või kas tead, et tänaseni on ühe vanalinna maja katusel, kohe Vene saatkonna kõrval, on ooperiprillidega perverdi kuju?
Heygo giidid saavad ülekande käima panna 15 minutit enne ametliku stardikellaaja algust. Sedasi jääb aega külalisi oodata ja neid tervitada. Jõudsin Vabaduse väljakul umbes kümme minutit enne ülekande käima panna ja isegi väikese ehmatusena avastasin, et kümmekond inimest oli kohe platsis.
Tunnistan, et väike ärevus tekkis sisse, kuna sättisin endiselt tehnikat, ei olnud jõudnud kindaid kätte panna jne. Lisaks tundsin, et kui inglise keele praktikat igapäevaselt ei ole, siis võivad mõned sõnad ununeda. Näiteks proovi öelda, kuidas kõlab Niguliste kirikus oleva Bernt Notke maal “Surmatants” in english? (õige vastus on: “Dance Macabre”).
Algaja vead
Sain tuuri tagasisidest teada ja tunnetasin isegi, et üheks suurimaks veaks oli see, et ei jõudnud tähele panna kogu teekonna jooksul ekraanil toimunud vestlust. Nimelt võib sinna tekkida märkmeid, et ole hea näita kaamerast mõne kiriku katust jne.
Lisaks võiksid tulevased Heygo tuurikorraldushuvilised, eriti need, kes näevad seda oma sissetulekuna, tähele panna neid, kes tippi viskavad. Ka see märkus koos inimese nimega ilmub ühisele erkaanile (tipi summa pole siiski avalik).
90 osalejat, pea 50 eurot tippi!
Kui tuur läbi sai, siis kiirustasin koju, sest tahtsin oma Heygo töölaualt näha, mitu inimest tuurist osa sai. Olin väga üllatunud, et oma esimest tuuri tegin kokku 90-le inimesele.
Kuna mu abikaasa ütles, et ta kahjuks ei jõudnud tippi anda, sest telefon jooksis kokku, siis olin veelgi rohkem üllatunud, et selle algaja esimese tuuri eest visati mulle 8 inimese poolt kokku 48,82 eurot tippi, kusjuures kõik tasud tulid kas USD, CAD või GBP ühikutes. Kuna osaleja saab sellest 60% ehk Heygo võtab 40% endale, siis selle tuuri eest peaksin kätte saama 29,29 eurot.
Ma ei tea, kas 30 eurot/tunnis on selle platvormi madal, keskmine või kõrge tasu, usun, et pigem üle keskmise. Samas arvan, et head ja aktiivsed giidid, kellel on mitutuhat jälgijat, võivad sellest endale korraliku (lisa)sissetuleku tekitada. Kindlasti on platvormil ka selliseid tegelasi, kellele pole ühtegi tippi visatud, eks sedasi juhtub ka kehvemate ettekandjatega restoranides.
Minu plaan ei ole olnud Heygo giidiks hakata – testisin lahendust, et teada saada kuidas virtuaalturismi süsteem töötab ning ka selleks, et Eestile ja Tallinnale veidi promo teha. Eestis on kindlasti kümneid või sadu minust paremaid tegijaid, kes võiksid sellest loost saada inspiratsiooni meie põnevaid asukohti ja tegemisi laiemale maailmale tutvustada ning ehk mõnel õnnestub sellega ka miskit teenida.
Soovitan katsetada
Kellel asja vastu huvi tekkis, siis soovitan kõigepealt vaadata mõnda hetkel käimasolevat tuuri. Kui oled vähemalt kümnele pilgu visanud, siis saad aru, et suur osa on neist tegelikult igavad või vähemalt sellised, mis tippi ei vääri, kuigi lahe on ikkagi korra pilk mingisse maailma nurka visata.
Võibolla mõni saab siit motivatsiooni teha ise paremini või vähemalt järele proovida. Minul tekkis plaan teha järgmine tuur neljapäeval, 24.02.2022 Vabaduse väljakult Eesti Vabariigi 104. aastapäevalt.