Ukrainat ei ole võimalik alistada

support ukraine

Olen viimased paar päeva hommikul esimese asjana kontrollinud, et kas Kiiev on alles. Olen igapäevaselt jälginud CNN-i, BBC-d ja erinevaid teisi kanaleid, mida Delfi, Postimees ja teised väikese viivitusega tsiteerivad. Olen mõnest asjast aru saanud. 

Ukrainat ei ole võimalik alistada!

Isegi kui Vene väed võidavad sõjas Ukrainaga kõik lahingud, isegi kui võetakse ära Kiiev ja tapetakse tänased juhid, isegi siis ei ole Venemaal võimalik võita sõda. Sõja võitmiseks tuleks esmalt riik vallutada ja siis seda oma paikapandud valitsuse ja relvajõudude abil hoida. Viimane paraku pole selles, rohkem kui 44 miljonilise rahavaarvuga riigis, enam võimalik. Ukraina on selleks liiga suur ja liiga paljud on väga kauaks vihale aetud.

Putin teadis, et Venemaa relvajõud on kordades suuremad ja et NATO ei tule Ukrainale sõjaliselt otseselt appi. Ta ennustas, et kiire vallutuskäigu tulemusel ei pruugi ka Saksamaa ja teiste Vene gaasist sõltuvate riikide poolt tekkida selliseid sanktsioone, mis Venemaad oluliselt häiriksid.

Aga Ukrainat ei võetud kiirelt ära, Ukrana tegi oma vastupanuga Euroopa ühtsemaks kui kunagi varem. Iga tapetud ukraina sõdur, veel rohkem tsiviilisik, kelles seas nii naised, lapsed kui vanurid, tekitab ukrainlastes viha. Viha on emotsioonidest üks koledamaid, sest see jääb kauaks, kandub lugudena edasi põlvkondadele. Eestlased ei pea neid emotsioone kaugelt otsima.

Sõjaga ajas Putin vihaseks nii ukrainlased, kui ka Ukrainas elanud venekeelse elanikkonna, kes oleks võinud olla need, kes uut nukuvalitsust natukenegi toetaks. Lisaks vihastas Putin välja kogu demokraatliku maailma ja iga järgneva päevaga ka üha rohkem venelasi.

Mida kiiremini saavad venelased aru, et iga visatav pomm tekitab sõjakahju, mida hiljem tuleb enda taskust kinni maksta, seda kiiremini sõda lõpeb.

Sõja lõpetavad venelased

Sõda enam ei ole kui Venemaa ei sõdi. Kui Ukraina ei sõdi, siis ei ole enam Ukrainat. Ukraina on vapper, kuid tal puudub jõud endast suuremad vastased oma riigist välja ajada.

Seega saab vaid Venemaa selle sõja lõpetada, selleks on kolm võimalust: 

  1. Venemaa rahvas läheb majanduslanguse ja muude sanktsioonide tõttu vihaseks ja toob endale tänavatele suurema jõu, kui Venemaa enda korrakaitse suudaks ohjeldada. See kindlasti juhtub, paraku võib sellega aega minna.  
  2. Venemaa oligarhid korraldavad koos siseringiga asja sedasi ära, et Ukraina saab endale uue rahvuspüha. See võib juhtuda kiiremini ja ootamatumalt. 
  3. Armeel saab kõrini. Üksikud on Venemaa poole tagasi astunud. Kui neid läheb üle kriitilise piiri… Paraku on seda piiri raske ennustada. 

Putin ise ei saa enam tehtud vigu heastada, ükski rahuplaani pakkumine täna tema jaoks enam ei tööta. Aga üks kolmest märgitud punktist töötab. Ja selles punktis ei ole enam Putinit.

Kui sa just isiklikult mõnda oligargi ei tunne, siis saad sõja lõpetamisele kaasa aidata kui aitad venekeelt kõnelevatel inimestel sel teemal julgemalt kaasa rääkida. Üha rohkem venelasi ja Vene Föderatsiooni kodanikke nii Eestis, maailmas kui ka Venemaal peaks täna sõja lõpetamisele kaasa aitama ja selleks välja astuma. Sõja lõpus tasub olla võitjate pool ja Venemaa ainus võimalus sõjast võit saada, on juht välja vahetada. 

Rahvad tekivad lugudest

Venelased on sünnist saati kuulnud lugusid Suurest Isamaasõjast – venelaste kannatustest ja vaprusest ning sakslaste julmusest. Nüüd toodab Venemaa ise sarnaseid lugusid, olles Hitleri rollis.

Lood ja videod käsitsi tankide peatamisest, presidendist, kes saatis USA kutse Ukrainast põgeneda pikalt, sest tal oli sõjamoona vaja rohkem kui küüti või juba legendaarne saarekaitsjate ütlus “Venemaa sõjalaev, mine perse”, mille isegi üks eestlane enda jalale tätoveeris. Pikemas perspektiivis loevad need lood rohkem kui tankid.