Vaata, kes on need 66 koha kindlustanud Riigikogu liiget

Võttes arvesse Riigikogu valimiste süsteemi ja eelnevaid tulemusi saab 95% tõenäosusega pakkuda välja 66 kandidaadi nimed, kes on kindlustanud koha uues Riigikogus. Nendeks on ringkondade esinumbrid (48+3?), kohad üleriigiliste nimekirjade alusel (8+4?) ning mõned asendusliikmed (3?).

Kümnekonna inimese osas võib veel kindel olla, kuid õnneks on ringkondade nimekirjad avatud ja midagi jääb ka valijate otsustada.

Esinumbrid

2011. Riigikogu valimiste näitel võib väita, et erakondade poolt ringkondade esinumbriteks seatud isikud võivad end tunda üsna kindlalt tulevase Riigikogu liikmena. Tänaste parlamendierakondade poolt seatud 48st esinumbrist pääsesid Riigikokku 46.

Erakondade esinumbritest said parema häältesaagi 48st vaid seitse: Neeme Suur, Marianne Mikko ja Jevgeni Ossinovski (SDE), Urmas Kruuse (REF), Kalle Laanet, Mihhail Stalnuhhin (KESK) ja Annely Akkermann (IRL). Riigikogu kohast jäid ilma vaid Kalle Laaneti tõttu Jaanus Karilaid (KESK) ja Marianne Mikko häältesaagi põhjal Epp Klooster (SDE).

Umbes samasuure tõenäosusega võivad end Riigikogu liikmetena juba tunda:

SDE: Eiki Nestor, Andres Anvelt, Rainer Vakra, Sven Mikser, Hannes Hanso, Rannar Vassiljev, Jevgeni Ossinovski, Helmen Kütt, Jaan Õunapuu, Mihkel Raud, Ivari Padar ja Indrek Saar.

Reform: Kristen Michal, Keit Pentus-Rosimannus, Urmas Paet, Taavi Rõivas, Urve Tiidus, Valdo Randpere, Deniss Boroditš, Jürgen Ligi, Urmas Kruuse, Ants Laaneots, Hanno Pevkur ja Toomas Kivimägi.

IRL: Ken-Marti Vaher, Viktoria Ladõnskaja, Urmas Reinsalu, Juhan Parts, Raivo Aeg, Marko Pomerants, Anvar Samost, Helir-Valdor Seeder, Jaak Aaviksoo, Margus Tsahkna, Maire Aunaste ja Annely Akkermann.

Keskerakond: Mihhail Kõlvart, Edgar Savisaar, Arvo Sarapuu, Jüri Ratas, Enn Eesmaa, Siret Kotka, Yana Toom, Mailis Reps, Marika Tuus-Laul, Aadu Must, Heimar Lenk ja Kadri Simson.

Vabaerakonna 8% toetuse juures on kohti kõige keerulisem hinnata, kuid Artur Talvik, Ain Lutsepp ja Andres Herkel on kindlasti nende seas. EKRE puhul on kindlasti Helmed, kuid neil on rohkem tegemist künnise ületamisega.

Üldnimekirjad

Tänaste erakondade toetuste alusel läheb jagamisele vaid 8 kompensatsioonimandaati, millest Reformierakond peaks saama kolm, Keskerakond ja sotsiaaldemokraadid kaks ning IRL ühe.

Oled kirjasKui üldnimekirjadest võtta välja esinumbrid, siis Riigikogu kohaga saavad arvestada Martin Kukk, Kalev Lillo, Igor Gräzin (REF), Heljo Pikhof, Jelena Poverina Tšernõh (SDE), Kalev Kallo, Priit Toobal (KESK) ja Sven Sester (IRL).

Kui EKRE siiski 5% valimiskünnist ei ületa, siis üldnimekirja järgi võivad kohtadega veel arvestada Lauri Luik (REF), Karel Rüütli (SDE), Toomas Vitsut (KESK) ja Priit Sibul (IRL).

Ainus, mida üldnimekirja eesotsas olevad kandidaadid peavad tegema, on koguda kokku 5% ringkonna lihtkvoodist ehk suurusjärgus 250-350 häält.

Seega, tänase Riigikogu koosseisu kõige vähem hääli saanud liikmed Kalev Lillo (474 häält) ja Kalev Kallo (303 häält), on kohad ka valitavas Riigikogus kindlustanud.

Asendusliikmed

Asendusliikmed sõltuvad kõige rohkem koalitsioonist, sest valitsusse asuvate liikmete asemel saavad koha ringkonnas järgmised, kuid seda juba valimistel saadud häälte arvu järgi. Koalitsioonivariante on täna veel mitmeid.

Suhteliselt kindel on Mustamäel ja Nõmmel Urmas Paeti järel II kohal oleva rahandusministri Maris Lauri koht, sest vaevalt, et Urmas soovib veel korra otsustada Europarlamendi kohast loobumise kasuks. Sama kehtib ka Yana Toomi järel kandideeriva Mihhail Stalnuhhini kohta, kes pealegi on ühena vaid 5 inimesest, kes kolmedel Riigikogu valimistel saanud isikumandaadi jagu hääli.

Kindel on ka Lasnamäe linnaosa vanema Olga Ivanova koht, sest Savisaar jääb edasi linnapeaks. Või oluliselt vähemtõenäolisemalt saab valitsusse. Niisama Riigikokku Savisaar ei lähe.

KESK hääled KesklinnIgal juhul läheb Keskerakonnal Kesklinnas põnevaks, sest Riigikogu kohad selguvad ringkonnas häälte järgi ja suure tõenäosusega jääb Edgari järel jälle kellelgi või Kallelgi napilt puudu.

66 liiget on selged

Riigikogu 101 liikmest on 66 kohta juba enne valimisi selged, seega kui soovid, et sinu hääl otsustaks rohkem kui lihtsa valija oma, siis ära anna oma häält ühelegi siin väljatoodud nimele. Ära anna oma häält neile, kes on erakonna poolt seatud esinumbriks, ega neile, keda erakond on üldnimekirjas etteotsa asetanud. Räägi kaasa ülejäänud 35 Riigikogu liikme valikul.

Ärge saage minust valesti aru, kui Lillo ja Kallo välja arvata, siis mul ei ole midagi esinumbrite Riigikokku pääsemise vastu. Soovin, et Sinu hääl otsustaks rohkem kui keskmise valija oma – anna see parem eelistatud erakonna nimekirja mõne teisele kandidaadile.

Tegelikult räägid sedasi kaasa rohkema kui 35 liikme osas, sest just Sinu hääl võib otsustada, kes saab valitsusse mineva isiku asendusliikmeks või nimekirja teise või kolmanda liikmena koha Riigikogus. Mihhail Kõlvarti näide eelmistelt Riigikogu valimistelt ütleb, et koha Riigikogus võib saada ka nimekirja lõppu asetatud kandidaat.