Vabaerakonna esimene pauk

Vabaerakond esitas Riigikogule ettepaneku üleriigiliste nimekirjade avalikustamiseks. Seda on tehtud opositsiooni jäänud Keskerakonna stiilis, kes pakkus, et koolilõuna võiks tõusta 78 sendilt eurole ehk Vabaerakond soovib koheselt teemadele tähelepanu saada või au endale võtta.

Anto Liivat kirjutas nendel valimistel ettepaneku ka SDE programmiMuudame üleriigilised valimisnimekirjad avatuks. Reastame kandidaadid üleriigilises nimekirjas vastavalt nende kogutud häälte arvu suhtele ringkonna lihtkvooti. Kui häälte arvu suhe ringkonna lihtkvooti on võrdne, saab kompensatsioonimandaadi kandidaat, kes on esitatud nimekirjas eespool.

Tuleb tunnustada, et Herkel, koos Lukase ja Juku-Kallega selle rääkisid sellest juba IRLi aegadel ning tegemist on kõikide loogikareeglitele vastava ettepanekuga, mida kõik valijad mõistaksid, kuid erakonnad ei soovi teemaks tõstatada. Idee vastasteks on peamiselt Reformi- ja Keskerakond.

Avatud üleriigilised nimekirjad Riigikogu valimistel võivad saada teoks kui:

  • see on koalitsiooniläbirääkimistel paika pandud,
  • Riigikokku valitud erakond (a’la Vabaerakond) seda teemaks tõmbab,
  • suvaline poliitaktivist (a’la Kimmel) sellekohase allkirjade kogumise korraldab.

Kuna Vabaerakond on teema üles võtnud, siis on huvitav jälgida koalitsiooniläbirääkimisi, kus sellest teemast ilmselt oleks soovitud mööda minna. Nüüd on küsimus selles, kas see saab kirja või tuleb hakata arutama.

Vabaerakonna ettepanekut saavad tänased läbirääkijad siduda mingi sarnase “demokraatiapaketiga”, mille seas on näiteks ka valimiskulutustele ülempiiri seadmine. Kuna viimasel puhul tunnustas isegi SDE, et see ei pruugi lepingusse saada, siis palun – anna oma hääl, et järgmistel valimistel oleks mingi piir valimisreklaamil.