Vabaerakonna südametunnistus

Enne tänast Riigikogu istungi päevakorras olnud põhiseaduse muutmise küsimust suutis Vabaerakonna esindaja Krista Aru välja öelda mitmete teiste erakondade varasemalt öeldud väljendi: “Selles küsimuses hääletavad meie erakonna saadikud südametunnistuse järgi”. Viimati hääletasid Reformierakonna liikmed jaanuaris elatisabi fondi küsimuses vastavalt oma südametunnistusele.

Vabaerakonna südametunnistus sai põhiseaduse muutmise küsimuses otsustavaks, sest koalitsioonierakonna (Reform, IRL ja SDE) häältest põhiseaduse muutmiseks ei piisanud.

Tuletame meelde tänaseid Vabaerakonna südametunnistuse järgi antud hääli:

  • Artur Talvik – poolt
  • Krista Aru – poolt
  • Monika Haukanõmm – poolt 
  • Jüri Adams – erapooletu
  • Andres Herkel – erapooletu
  • Ain Lutsepp – vastu
  • Andres Ammas – vastu
  • Külliki Kübarsepp – vastu

Kui Vabaerakonna kolmest poolt olnud liikmest oleks kaks olnud erapooletud, vastu või Keskerakonna kombel hääletusel mitteosalenud, siis ei oleks noored järgmistel KOV valimistel hääleõigust saanud, sest vajaminev 61 häält saadi üsna napilt kokku.

Vastavalt südametunnistusele

Kuigi Riigikogu liige on oma otsustes vaba ehk teoorias võiks igal hääletusel valida kuidas tunne parasjagu on, siis praktikas juhtub seda vaid mõne üksikul korral aastas. Poliitika on kompromisside kunst ja kui kõik hääletaks kõhutunde järgi, siis mitmed eelnõud ei saaks kunagi vastu võetud.

Siiski, nimetades, et mõne konkreetse eelnõu puhul hääletatavad meie erakonna liikmed südametunnistuse järgi, jätab mulje, et ülejäänud sadade eelnõude puhul ei otsusta Riigikogu liikmete südametunnistus mitte midagi.

Ei ole midagi halba selles, kui ühe erakonna liikmed on mõnes küsimuses erinevatel seisukohtadel ning soovivad sedasi ka hääletada. Ei ole ka midagi halba selles, kui erakonna esindaja ütleb, et meie erakonnas ei ole selles küsimuses ühtset seisukohta, kuid siit juba korduv palve Riigikogu liikmetele ja erakondade esindajatele – ärge palun enam rõhutage, et selles küsimuses hääletame südametunnistuse järgi.