Valimised läksid põnevaks

[vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_single_image image=”8298″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_rounded” onclick=”custom_link” img_link_target=”_blank” link=”https://www.facebook.com/mart.sander.94/videos/10156827003591826/”][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_column_text]

Ennustasin, et need valimised on kõige igavamad Eesti ajaloos, kuna juba enne valimisi olin suhteliselt kindel, kes moodustadavad koalitsiooni, kes pääsevad Riigikokku jne. “Igavad valimised” ei ole tegelikult halvad, see näitab, et riigis ei ole just ülemäära palju asju, mis on valesti.

Nüüd, kui valimised juba käivad, on seis veidi muutunud, sest Keskerakonna ja Reformierakonna vahe on suhteliselt väikseks kuivanud ja selles võtmes saab olema väga huvitav, kes kahest suuremast erakonnast võidab, mis sisuliselt tähendab, et kes on Eesti tulevane peaminister.

Reformierakonna võidu puhul on selleks kindlasti Kaja Kallas, Keskerakonna puhul veel kindlamalt Jüri Ratas. Mõlemad on head variandid ja tänasel päeval kindlasti ka ainsad variandid, kes järgmisel nädalal koalitsioonikõnelusi alustavad.

Kindlalt võidab need valimised EKRE, seda siiski Riigikogus olevate kohtade arvu tõusu osas võrreldes 2015. aastaga. Paraku võib mõlemal suuremal erakonnal olla ja jääda ainsaks alternatiiviks teha koalitsioon EKREga, milles lisapanuse annab ilmselt vaid Isamaa.

Reformierakond on olnud piisavalt kaua valitsusest eemal, mis tähendab, et neil on suur nälg tagasi võimu juurde saada. Keskerakond on Jüri Ratase juhtimisel läinud paremaks, kuid nende ridades on paljudele rohkem vastuolulisi isikuid kui mitmetes teistes nimekirjades.

Seetõttu teen loetud päevad enne valimistulemuste selgumist järgmise ennustuse:

  • Keskerakond võidab, Reform on nõus koalitsiooni minema, kuid samas võtma omale olulisemad ministrikohad.
  • Reform võidab, Keskerakond on valimistes pettunud ja laseb Reformil praadida, et mitte koalitsiooni minna, sest Reformile on alternatiiviks vaid EKRE+Isamaa. Lõppkokkuvõttes saab ka Keskerakond aru, et koalitsioonis on parem olla ja lepitakse kokku.
  • Lähima 4-aasta jooksul tekib koalitsioonipartnerite vahel tüli. Selleks ajaks juba veidi muutunud EKRE on nõus ka valitsuses asju otsustama, kuna muid variante ei ole.

Minu koalitsioonipartnerite ennustus jääb kehtima, kuid Reform teeb hea tulemuse ja võib ka võita. Sellegipoolest on hea kui ainsaks alternatiiviks ei ole vaid EKRE, vaid mingi 4-koalitsioon (sotsid, Isamaa, Eesti200), mida esimeses järjekorras ei hakka ei Reformierakond ega Keskerakond arutama, sest sellisel juhul oleks vaja olulistest (ministri)kohtadest loobuda ja sellisel juhul on ka suurem võimalus kiiremini tülli minna.

Minult on küsitud, et kellele nendel valimistel hääl anda. Olen öeldnud vaid, et hääl tuleb anda. Nii jääb. Minu hääl läks Eesti200-le, mitte nende plakatikampaania vms ebaõnnestumise pärast, vaid seetõttu, et pärast valimistulemuste selgumist oleks koalitsioonivariante järgmiseks 4-aastaks mõni rohkem.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]