Valimispäeva keerulised valikud Tallinnas

[vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_single_image image=”7988″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_rounded”][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_column_text]

Tõenäoliselt oled Sa oma valiku ee- või e-valimistel juba teinud ehk homme jälgid vaid tulemusi, milles ka Sinu hääl võib olla otsustava tähtsusega. Näiteks 2013. aasta valimistel otsustas üks hääl rohkem kui 400 inimese puhul volikokku valituks saamise või väljajäämise.

Kui Sa veel ei ole valimas käinud, siis annan paar soovitust:

Tallinna linnavolikogu valimistel on põhiküsimus selles, kas Keskerakond saab jätkata ainuvõimul, peab hakkama kandidaate ära ostma või koalitsiooni tegema. Seega on valikud paraku suhteliselt keerulised, sest vaid sotsidele, Reformile, IRLile ja EKRE-le antud hääl aitab kaasa sellele, et Keskerakond ainuvõimul ei jätka.

Keskerakond võidab need valimised, selles ei kahtle mitte keegi. Kuid kas üks erakond peaks jälle saama volikogu enamuse? Isegi mõistlik Keskerakonna valija peaks aru saama, et kui Keskerakond Tallinnat üksi valitseb, siis “Meie teeme” loosungi all võib juhtuda, et tehakse jälle midagi sellist, millega ka prokuratuur peab tegelema. Koalitsioonivalitsuses on sellised võimalused väiksemad (kuid mitte välistatud).

Puht praktiliselt on Tallinnas võimalikud vaid järgnevad stsenaariumid:

1. Keskerakond jätkab sarnaselt 2009 ja 2013 valimistulemuste põhjal ainuvõimul.

2. Keskerakond ostab ära mõne saadiku teisest nimekirjast, et ikkagi ainuvõimul jätkata.

3. Tekib Keskerakond+SDE liit. Paljude jaoks jama variant, kuid siiski parem kui esimesed kaks varianti.

4. Keskerakonna ja SDE liidu läbirääkimised ebaõnnestuvad ja liit sõlmitakse Keskerakonna ja mõne muu partei vahel:

  • variant A: IRL
  • variant B: EKRE
  • variant C: Tugev Savisaar
  • variant D: Reform (seda hetkel ei juhtu, kuid ilmselt enne järgmisi Riigikogu valimisi on see tõenäoline).

Ülemäära palju rohkem variante ei ole ja iga variandi vahel on tükk tühja maad.

Kesklinnas vali Kimmel

Kui Sinu elukoht on Tallinna kesklinn, siis SDE poolt hääletades peaksid teadma, et esinumber Jevgeni Ossinovski ministrina volikokku ei lähe, teine number Helve Särgava saab igal juhul valituks, sest ta on üldnimekirjas II kohal. Vali parem viimane number 969 – Reigo Kimmel, sest peale valimistulemuste selgumist jaotatakse nimekiri ümber vastavalt kandidaatidele antud häälte arvule.

Kui ma teen oma nimekirjas kolmanda tulemuse, siis järgmised neli aastat saad poliithuumorit ja analüüse otse Tallinna linnavolikogu saalist.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_empty_space height=”20px”][/vc_column][/vc_row]