Viiendik Tallinna linnavolikogu liikmetest pannakse paika erakondade poolt

[vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_single_image image=”7637″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_rounded”][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_column_text]

Parteikontorid määrasid 2013. aastal Tallinna linnavolikokku 18 liiget, kes valijate häälte toel poleks muidu (ausama valimissüsteemi alusel) valituks osutunud. See on 22,8% ehk üle viiendiku kõikidest valitavatest liikmetest.

Kõige makrantsem näide on senine Tallinna linnavolikogu liige Daisy Järva, kes 2009. aastal sai linnavolikokku valituks 15 häälega (20. koht üldnimekirjas), 2013. aasta kohalikel valimistel vaid 13 häälega (14. koht üldnimekirjas). Puht tehniliselt oleks Daisy Järva võinud saada Tallinna linnavolikogu liikmeks ka sedasi, et mitte keegi poleks tema poolt hääletanud.

Kinnised nimekirjad

Nii Riigikogu kui kohaliku omavalitsuse volikogude valimistel jagatakse kompensatsioonimandaate kinniste nimekirjade alusel. See tähendab, et parteikontorid panevad eelnevalt paika ülelinnalise nimekirja, mille alusel jagatakse kompensatsioonimandaadid arvestamata kandidaadile antud häälte arvu.

Selle põhjal võib näiteks 100% kindlusega väita, et tänane Tallinna linnavolikogu liige, eelmistel valimistel vaid 38 häält saanud keskerakondlane Toivo Tootsen (üldnimekirjas 10. koht) saab Tallinna linnavolikokku valituks seda isegi juhul kui ta ei saa nendel valimistel mitte ühtegi häält. Samasuure tõenäosusega võib ka väita, et Keskerakonnale senini oluliseks olnud Daisy Järva, kelle leiab nende valimiste üldnimekirjas alles 77. kohalt, enam valituks ei saa.

Lahendus oleks avatud nimekirjad, millega Andres Herkel tuli välja juba 2013. aastal – sellisel juhul arvestataks valimistel saadud hääli (suhtega ringkonna lihtkvooti) ka Tallinna linnavolikogu valimistel.

Keda parteid volikokku määrasid?

Tegin päris mitu tundi Exceli tabeleid, et teada saada, kuidas tänased linnavolikogu liikmed on valitud ning kes oleks ja ei oleks olnud 2013-2017 linnavolikogu liikmed:

IRL: Välja oleks jäänud Madis Kübar (308 häält), Avo Üprus (169 häält) ja Siim Kabrits (89 häält). Nende asemel oleks liikmed Yoko Alender, Lagle Parek ja Juku Kalle Raid, kes said valijatelt 3530 häält rohkem. IRL – öelge palun Lagle Parekile, et temale antud rohkem kui 1000 häält ei ole niivõrd olulised, kui Siim Kabritsa 89 häält.

Reform: Ainsa kompensatsioonimandaadi sai Rene Ilves (78 häält), keda oleks asendanud Ülle Rajasalu (414 häält). Kõik teised on asendusliikmed ringkondadest.

Keskerakond: kokku 12 liiget, kellest vaid Natalia Malleus oleks oma häältega (891) ka ringkonnast sisse saanud. 11 liiget, kes volikokku ei saanud, said Daisy Järvast, Toivo Tootsenist ja teistest üle 4000 hääle rohkem.

Sotsid: volikokku ei oleks pääsenud Maris Sild (136 häält), Hanno Matto (34 häält) ja Reet Laja (86 häält). Asendajad oleks tõenäoliselt Mart Meri, Karel Rüütli ja Katrin Saks, kes kogusid kokku 1000 häält rohkem. Ma isiklikult arvan, et Hanno Matto on olnud väärikas volikogu liige, kuid ma toetan demokraatiat rohkem.

Valimisseaduse muutmine

Mis arvate, kas valitud isikud ning erakonnad, millesse nad kuuluvad, on huvitatud valimisseaduse muutmisest? Meenutagem selleks olukorda ja Aktuaalsele Kaamerale antud intervjuusi enne 2015. aasta Riigikogu valimisi, kus samamoodi pääsevad parlamenti need, keda erakonnad etteotsa seavad. Toona ei toetanud ei Keskerakond ega Reformierakond seda algatust, sest spetsialistid peavad pääsema Riigikokku. Mis k****i spetsialist on Toobal?

Sotsid kirjutasid avatud nimekirjade teema küll oma programmi, kuid ka nemad ei viitsi sellega tegeleda. Täpselt samamoodi nagu valitsuspartner IRL. Ainult Vabaerakond torgib aeg-ajalt seda teemat, kuid seda mitte piisavalt selgelt ja järjepidevalt. Kahjuks ei viitsi neid keegi kuulata.

Reigo Kimmel valimisseadust üksi ei muuda. Küll aga muutis Reigo Kimmel 10-aastat tagasi alkoholi müügi reegleid kogu Eestis, kui seadis Tallinna piirile püsti Alkolavka, sest juba mõni kuu hiljem hakkas kehtima seadus, mille alusel võib alkoholi tänaseni Eestis müüa kella 10:00st kuni 22:00ni. Ma usun, et valituks osutudes õnnestub mul, mitte SDE erakonna liikmena, sotside elu Tallinna linnavolikogus niivõrd raskeks teha, et enne 2015. aasta Riigikogu valimisi antud lubadus tõuseb tänases valitsusparteis 378 prioriteedilt TOP10 sekka.

Minu ainus võimalus volikokku valituks saada on teha Jevgeni Ossinovski järel Tallinna kesklinnas teine tulemus. Aita kaasa!

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_empty_space height=”20px”][/vc_column][/vc_row]