Viimast korda valimistest 2023

riigikogu valimised 2023

2023. aasta Riigikogu valimiste eel- ja e-hääletus on läbi. Peaegu pooled ehk 47,3% (456 800+ inimest) on oma hääle andnud, kellest 313 000+ e-hääletuse kaudu.

Pidulik valimispäev on aga alles homme ehk pühapäeval, 5. märtsil. Olen arvamusel, et meie valimised on ausad ja samamoodi ka e-hääletus. Aga selleks, et süsteemi proovile panna, olen varasematel valimispäevadel proovinud seda testida ehk peale e-hääletamist valimispäeval ka uuesti hääletada. 

Paberil antud häält tühistada ei saa

Kõik, kes on sel nädalal paberil eelhääletanud oma häält homme muuta ei saa. E-hääletajad seda soovi korral esmakordselt saavad. Aga loodetavasti ei ole sellel mõtet. 

Mida rohkem on eel- ja e-hääli, seda vähem on pühapäeval valijaid ja seda kiiremini peaks homme selguma ka valimistulemus. Eks pühapäeva õhtu lõpuks selgub, kas see on suurem kui 63,7% ehk rohkem kui 2019. aasta Riigikogu valimistel, kuigi sel korral lähevad kõikide valijate sekka ka välisriigis hääletajad ehk % võib olla ka väiksem, kuid hääletajate arv suurem.

Keda ***** valida?

Jään oma valimissoovitustes kindlaks nendes mõtetes, mis esmaspäeval videos avaldasin.

Lühidalt kokkuvõttes – kui sa ei tea, keda valida, siis mõtle, millist valitsust sa järgmiseks neljaks aastaks soovid? Videost saad teada, kellele minu e-hääl läks, kuid vali sina keda soovid. Peaasi, et sa ei ole kahekümnest selle seitsme seas, kes valimistel ei osale.

Mida loevad reitingud? 

Tänaseks on selge, et midagi selget ei ole, sest isegi küsitlusfirmad ei saa aru, millised on tänaste reitingute põhjal võimalikud koalitsioonivariandid. Kui peaks jääma, et EKRE-Isamaa-Keskerakond 50 kohta ja Reform-Eesti200-SDE 51 kohta, siis nagu Lauri Hussar ERR-is ütles: “Lahendus on väga lihtne. Tuleb leida lahendus.50 või 51 kohaga keegi valitsust ei moodusta!

Kokkuvõttes on need valimised põnevamad kui arvata võis. Mida rohkem inimesi valimistest osa võtab, seda parem, vahet pole kelle poolt hääl läheb. Homme õhtul saab olema põnev, aga selleks, et oleks veel põnevam… 

“Infoentusiast” esmaspäeva hommikul RetroFM-is

Märxi kutsel võtan esmaspäeva hommikul veidi peale 8:00 Retro FM-is kokku valimistulemused, kuid teen seda veidi teises võtmes ehk võtan ette need numbrid, mida muu meedia sel hetkel veel ei kajasta. Kuula raadiost 😉 

Lõpetuseks jätan viimase valimissoovituse oma Nõmme-Mustamäe tutvusringkonnas elavatele valijatele.