Kes esindab Keskerakonda kesklinnast?

2011. aasta Riigikogu valimistel sai Keskerakond tänu Edgar Savisaarele antud häältele (23 000) valimisringkonnas nr.2 40% kõikidest häältest, kuid tänases Riigikogus ei ole mitte ühtegi Kesklinna, Piritat või Lasnamäed esindavat Keskerakonna kandidaati. Lasnamäed esindab hoopis endine Põlva linnapea. Kuidas on see võimalik?

Valimistulemused 2011

Keskerakond sai eelmistel valimistel valimisringkonnast nr.2 28 440 häält ehk 40% kõikidest häältest.

Riigikogu valimised 2011

28 440 häälest sai Edgar Savisaar 23 000 ehk 80,9% Keskerakonnale antud häältest. Hääled jagunesid allolevalt:

KESK hääled 2011

Põnev on jälgida erakonnale antud hääli olukorras, kus Edgar Savisaarele antud hääled eemaldada. Erakonna jaoks oli ilmselt suurim üllataja nimekirjas 11. kohale asetatud Mihhail Kõlvart, kes kogus 1039  häält ehk veidi vähem kui II koha asetusega Olga Sõtnik (1 317). Kuna Keskerakond sai 4 kohta, siis ka Mihhail Kõlvart sai Riigikokku valituks.

KESK hääled Kesklinn

Keskerakond ringkonnast siiski 4 kohta ei saanud, sest tänu Jürile ja Toivole on valimisseaduses ringkonnamandaadi saamiseks 10% häälte kogumise nõue. Kalle Klandorfil jäi Riigikogu liikme kohast ja palgast puudu vaid 143 häält.

Riigikokku said Kesklinna, Pirita ja Lasnamäe piirkonnast:

  1. Edgar Savisaar, kes loobus riigikogu kohast Tallinna Linnapea ameti kasuks,
  2. Olga Sõtnik, kes eelmise aasta lõpus astus Keskerakonnast välja ja kandideerib nüüd sotside nimekirjas,
  3. Mihhail Kõlvart, kes sai Riigikogu liige olla vaid kuu aega enne kui talle abilinnapea koht Tallinna Linnavalitsuses leiti. Tema asendusliikmeks sai endine Põlva linnapea Tarmo Tamm, kes kandideeris Põlva-. Võru ja Valgamaal, kus sai 983 häält.

Erakond, kes sai valimisringkonnast nr.2 kõige ülekaalukama võidu (40% häältest), ei oma mitte ühtegi erakonna selle piirkonna saadikut Riigikogus.

Ringkondade mõte on Eesti erinevate piirkondade esindatus Riigikogus. Keskerakonna valija Lasnamäelt peaks olema pettunud, et Riigikogus on tema kandidaadi asemel hoopis endine Põlva linnapea.

Kokkuvõte

2 poliitneutraalset õppetundi Keskerakonna näitel:

  1. Mihhail Kõlvarti tulemuse näitel võib ka erakonna poolt nimekirja viimaste sekka asetatud kandidaat hea valimistulemuse korral saada valituks.
  2. Häält ei ole mõtet anda esinumbrile, kes niikuinii Riigikokku pääseb. Häälel on oluliselt suurem otsustuskaal kui see anda nimekirjas mõnel muul kohal olevale isikule.