Riigikogu uus veebileht

Riigikogu lahtiste uste päeval avati suurema kärata ka Riigikogu uus veebileht. Koos disainimise ja arendamisega läks tasuta platvormile (WordPress) ehitatud veebileht maksma 98 000.- eurot.

Veebilehe loomine meenutab veidi Toompea ühe kuulsaima ehitise lugu, kus kulude kokkulöömisel selgus, et mõneruutmeetrise puhkeruumi maksumus oli kokkuvõttes üle miljoni krooni.

Riigihanked

Kahjuks uue veebi otsingumootoritele optimeeritud sisutekstid kaotasid ära mitmed vanad lingid, sealhulgas eelmisel aastal väljakuulutatud hangetele.

Riigikogu hange

Google puhvrist ja Riigikogu pressiteatest leiab, et uue veebi loomisel osalesid mitmed ettevõtted – OÜ ZiraffMRM Baltic OÜOpus Online OÜCreatum OÜ ja Hmmm OÜ.

Õhtuleht uuris välja, kes 97 651 eurot ja 20 senti maksnud lahendusest kui suure osa said. Teemakohane arutelu käib ka pixel.ee-s.

Riigikogu veeb

Riigikogu uus veeb

Esmapilgul tundub, et Riigikogu vana ja uue veebilehe vahe on 98 000.- eurot, lähemal vaatlusel tuleb tunnistada, et 12-aastat tagasi loodud veebileht võis tõesti vajada uuenduskuuri ning tehtud on põhjalik ja sisuline töö nii tekstide, selguse kui kasutusmugavusega. Avaliku sektori veebilehed ei peagi torkama silma erilise kujunduslahendusega, sest oluliselt tähtsam on, et kasutaja vajaliku kiirelt üles leiaks.

Samas, esilehel väljatoodud “fookus” ehk automaatselt vahetuvate uudiste lahendus on ilmselt maitseküsimus. Mulle see ei meeldi, sest sellise “karusselli” kasutamise kohta on isegi veebileht: www.ShouldIUseCarousel.com, mille lõbusaim väide on:

karussell

httpv://www.youtube.com/watch?v=S3JYRKKBscM

Nali naljaks, tõsiseim küsimus on see, et veebileht ei ole responsive ehk mobiilisõbralik. Maakeeli tähendab responsive seda, et mobiilist veebilehte vaadates paigutub see ümber, et väiksemalt ekraanilt oleks seda parem lugeda. Isegi seesama, 50.- eurot maksma läinud www.reigokimmel.ee veebileht, on responsive. Vaata mobiilist kui ei usu;)

responsive

Valitsusportaal

Vabariigi ValitsusAasta tagasi läks Vabariigi valitusus ja ministeeriumid (v.a. kaitseministeerium) üle ühtsele visuaalsele identiteedile. Ka selleks korraldati riigihange ning autorite seas oli ka Riigikogu uue veebi loojaid.

Ühtse portaali üheks eeliseks oli selle maksumus per ministeerium ehk ühtse visuaalse lahendusega saab kogumaksumuse jagada kasutajatega. Iga lisanduv amet või ministeerium toob hinna alla. Teoorias peaks valitsusportaaliga liitudes saama soodsama hinnaga parema lahenduse kui eraldi veebi tellides. Kindlasti oli mitmeid põhjuseid, miks Riigikogul peaks olema teistmoodi veebilahendus, kui ministeeriumitel, kuid pea 100 000 eurot tekitab küsimuse – kas tõesti?